Cilde Yararları

Limonun Cilde Yararları

Mucizevi Limonun Cilde Yararları

Yemeklerde, içeceklerde kullanımının yanı sıra alternatif tıpta, cilt bakımlarında, evlerde doğal temizlik ürünü olarak kullanılmaktadır. İçeriği çok zengin olan limonun kullanım alanlarındaki faydasının yanı sıra insan vücuduna ve sağlığına da faydaları saymakla bitmez. Limonun cilde yararları da çok bilinen ve yadsınamaz bir gerçektir. Limonun kimyasal içeriğinde birçok faydalı madde vardır. En başta C vitamini olmak üzere, E vitamini, A vitamini, B6 vitamini, niasin, tiamin, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, fosfor ve protein gibi çok sayıda mineral, vitamin ve lif içeren limon çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kuvvetli bir sitrik asit kaynağı olan limon, asidik ph yapısına sahiptir.

Limonun Cilde Yararları

Limonun cilde yararları sayısızdır. Limon cilt bakımlarında çok kullanılmaktadır. Özellikle cilt bakım maskelerinin vazgeçilmez temel ürünü olduğu söylenebilir. Cilt için doğal bir şifa kaynağıdır, ciltteki problemlerin giderilmesinde çok yönlü bir üründür.

Limon suyunun, cilde uygulanıp peeling yapıldığında cildi ölü derilerden arındırma özelliği vardır. Limonda bulunan sitrik asit ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu gözeneklerde birikmiş olan ölü deri, kir, yağ ve siyah nokta gibi zaman içinde oluşan birikintiler limon suyu sayesinde ciltten temizlenir. Tıkanan gözenekleriniz iritasyon oluşmasına zemin hazırlayacağı için limon suyunu tonik gibi cildinize uygulayabilir, bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu sayede düzenli uygulandığında siyah noktalardan tamamen kurtulabilirsiniz. İçeriğindeki doğal asitler cildinizdeki enfeksiyonlara karşı savaşır. Ciltte sivilce, akne gibi problemlere yol açan enfeksiyonlar limonun anti bakteriyel yapısı sayesinde cilt döküntülerinden, iritasyondan kurtulmanızı sağlar. Anti bakteriyel özelliği cildinizde bakterilerin üremesini engeller, bu sayede iritasyon gibi sorunların önüne geçer. Limonda bulunan sitrik asit ayrıca cilt lekeleri için doğal bir renk açıcıdır. Daha önce yaşamış olduğunuz cilt sorunlarından kalan lekeler, güneş lekeleri, yanık lekeleri, cildinizdeki renk eşitsizliklerinin yok olmasında çok etkili bir asittir. Limonun cilde yararları için limon suyunu düzenli kullandığınızda cildinizde bulunan lekelerin, renk eşitsizliklerinin hafiflediğini, tamamen yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Özellikle yüzünde çilleri olanlar veya zaman içerisinde güneşin yan etkisiyle cildinde çil oluşanlar limon suyunu kullanabilir, ciltteki çillerin görünümünü hafifletecektir. Koltuk altında, diz ve dirseklerde oluşan kararmalar içinde kullanılabilir.

Okumanızı Öneririz;  Vazelinin Faydaları ve Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon suyu, zeytinyağı, bal gibi ürünlerle birlikte maske şeklinde kullanıldığında doğal nemlendirici etkiye sahiptir, özellikle kuru ve kurumaya meyilli ciltlere çok iyi gelecektir. Limon suyu tek başına kullanıldığında da cildi kurutma özelliğine sahip olduğundan, cildi yağlı veya yağlanmaya meyilli ciltler için ciltteki yağ dengesini sağlar. İçeriğinde bulunan E ve C vitamini sayesinde cilde parlaklık vererek cildin canlı görünmesini sağlar. Cilt çatlaklarına iyi gelir, içeriğindeki vitaminler sayesinde cildi onarır, çatlak görünümünü azaltır.

İçeriğinde bir sürü zararlı kimyasal maddelerin bulunduğu cilt bakım ürünleri kullanmak yerine kusursuz ve doğal bir ürün olan limonu cildiniz için kullanabilirsiniz. Limonun cilde yararları saymakla bitmeyeceği gibi, kolayca herkesin ulaşabileceği bir ürün olması bulunmaz bir nimettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu