Yararlı Bilgiler

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? 5 Doğal Çözümler

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Okulda, işte ya da misafirlikte ayaklar kaşındığında kötü bir duruma düşülür. Karşı konulamayacak derece olan kaşınma hissi ile ortam arasında gidip gelinir. Bazen farkında olmadan kaşıma eylemi gerçekleşebilir. Bunun ilk sebebi ayak mantarlarıdır. Genellikle ayakların sıcağa ve tere maruz kaldığında oluşan mantar, bulaşıcı bir hastalıktır. Çorap ve ayakkabıların ortak giyilmesi mantarın hızla yayılması ile sonuçlanır. Ayak mantarına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız dikkatle okuyunuz.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak mantarı parmak, tırnak ve ayak gibi özel bölümlerde çıkar. Kaşınmanın yanında bazı mantarlar kokuya da sebep olur. Oldukça sinir edici olan ayak mantarından bir an evvel kurtulmak gerekir. Ayak mantarından sıkça şikâyet edip ayak mantarına ne iyi gelir diye soruyorsanız evde uygulanacak bazı işlemler ile bu problemden kurtulmak mümkündür. Deneyimler sonunda aşağıdaki yöntemlerin faydalı olduğu kanıtlanmıştır:

  • Ayak mantarı virüsleri hızla yayılma ve çoğalma özelliğine sahiptir. Elma sirkesi ise bu virüsleri öldürme konusunda oldukça etkilidir. Ayakları sirkeli suda tutmak virüslerin yok olmasını sağlayacaktır. Bekleme süresi 60 dakika olarak belirlenebilir.
  • Karbonatlı su karışımını ayak mantarının olduğu bölgeye sürmek ve sonra durulamak ayakların virüsler karşısında direncini arttırır. Karışımın mantar üzerinde bekleme süresi 10 dakikadır ve uygulama her gün tekrar edilir.
  • Boğaz enfeksiyonlarında sıkça başvurduğumuz zencefil mantarlara karşı da iyi bir anti virüs özelliği barındırır. Kaynayan suya bir miktar zencefil katılır ve ayaklara sürülecek kadar soğutulur. Sonrasında zencefilli su karışımı ayaklara sürülür. Uzmanlar tarafından günde iki kez tekrarlanması önerilir.
  • Bir diş taze sarımsak soyulur ve ince ince kıyılır. Kıyılmış sarımsaklar yemek kaşığı kadar balla karıştırılır. Macun haline gelince mantarlı bölgeye sürülür. Yaklaşık yarım saat beklendikten sonra yıkanır.
  • Aloe vera yağı ayak mantarları yayılmasını önler, virüsleri öldürür ve ayakların bağışıklığını güçlendirir. Her gün iki kez aloe vera yağının mantara sürülmesi yeterlidir.
Okumanızı Öneririz;  Kaşıntıya ne iyi gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir kısaca anlatmaya çalıştık, geçmiş olsun dileklerimizle

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu