Cilde Yararları

Vazelinin Faydaları ve Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vazelin Nedir? Vazelin Ne İşe Yarar? Vazelin nerelerde kullanılır? soruların cevaplarını da veriyoruz.

Vazelinin Faydaları ve Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir sorularının cevabını vermeden evvel kısaca vazelin nedir nerelerde kullanılır ondan bahsedelim. Cildi kuru olan insanların sık sık kullandığı bir çeşit nemlendirici kremdir. Kullanım alanları epey geniştir tırnaklara ve saç bakımlarında bile kullananlar var. Hatta Arabanın içinde göğüs kısmı daha parlak görünsün diye sürene bile rastladık. 🙂

Kış aylarında yıpranan ve kuruyan bölgelere sürülüp çatlamış olan deriyi yumuşatarak cilde bakım yapar. Ayrıca kirpiklere ve kaşlara uygulanarak kaş ve kirpikler daha sağlamlaşır ve uzamasını sağlar. Vazelinin faydaları arasında birde çatlamış ve kurumuş dudakları onarır. Makyaj temizlenmesi için de kullanılabilir.

Özetle Vazelin Ne İşe Yarar; Yara ve yanıkları havayla temasını yüksek oranda kesip iyileşmesini sağlar. Yağlı bir yapısı olduğundan kuru ciltleri onarmaktadır.  Kuru cilde sahip olanlar çareyi vazelinde bulmaktadır. Detaylı bir şekilde Vazelinin Faydaları madde madde yazmak gerekirse;

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

  • Kuruyan Cildi Nemlendirir

Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan kuru ve çatlak cildi nemlendirmekle kalmayıp ayrıca cildin nem dengesine destek olur.

Cildin günlük nem ihtiyacını büyük oranda karşılar ve cildi rahatlatır. Fakat cildi yağlı olan insanların düzenli kullandığı takdirde yağlanma sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle cildi yağlı olan insanların kullanırken fazla kullanmamaları önerilir.

  • Çatlakların İyileşmesine Yardımcı Olur

Vazelin bilhassa ayaklardaki oluşan çatlakların iyileşmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan çatlakları nemlendirerek eski haline döndürebilirsiniz.

  • Makyajı Temizlemenize Yardımcı Olur

Çıkması zor olan makyajların bir seferde temizlemenize yardımcı olur. Makyaj temizleme ürünleriniz biterse alternatif olarak vazelin kullanabilirsiniz.

  • Kaşlarınıza Daha Çok Şekil Verebilir

Bir çeşit şekillendirici gibi saçlara, kaşlara ve kirpiklere şekil vermenize olanak sağlayabilir. Şekil aldırmakta zorlanıyorsanız vazelin sürerek saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Ayrıca kirpiklerin dik ve kıvrık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Okumanızı Öneririz;  Kaymağın Faydaları Nelerdir? Lezzet Serüveni: Kaymak

Vazelin sürerek kaş ve kirpiklerin uzamasını da garantileyin.

  • Cildinize Daha Parlak Görüntü Verebilir

Vazelinin faydaları arasında daha parlak daha ferah bir görünüm kazandırır. Şaşırtıcı bir şekilde highlighter olarak da kullanılabilir. Makyaj öncesi göz altı, burnu ve çene bölgesine az olacak şekilde vazelin sürebilirsiniz.

  • Parfümün Kalıcılık Süresini Artırabilir

Parfümün dayanıklılık süresini artırması gibi faydası da bulunmaktadır. Koltuk altı bölgesine ve cildinizin parfüm kullanacağınız bölgelerine parfüm sıkmadan evvel az miktarda vazelin sürüp, sonra parfüm sıktığınızda parfümünüzün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Saç Boyalarını Çıkarabilir

Kuaförde ya da evde saç boyarken cildinize saç boyası bulaşırsa cildinizi tahriş edene kadar silmekle uğraşmak yerine bir miktar vazelin sürerek cildinizden boyayı çıkarmak mümkündür.

  • Yara ve Yanıkları Tedavi Eder

Yara, Yanık ve Kesik bölgelerin üzerine vazelin sürülerek iyileşmesine olanak sağlar.

Nenenin Cilde Faydaları Nelerdir okumanızı öneririz

Vazelin Yüze Sürülür mü?

Elbette sürülür fakat yağlı olduğu için devamlı sürülmemesi gerekiyor.

Özellikle yüzünüze sürmeden evvel vazelini benmari yöntemi ile ısıtıp eritmelisiniz. Erimiş kıvamdaki vazelini yüzünüze sürebilirsiniz. Katı halinde olan vazelini yüzünüze sürmeniz uygun değildir.

UYARI: Hamilelik sırasında ya da emzirme döneminde vazelin kullanımı sakıncalı olabilir bu yüzden kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız şiddetle önerilir.

Vazelinin Faydaları
Vazelinin Faydaları

 

Vazelinin Zararları Nelerdir?

Vazelinin Faydalarını öğrendiğimize göre şimdi zararlarından bahsedelim. Vazelin yağlı bir formüle sahip olduğundan dolayı el kremleri gibi düzenli veya aşırı kullanımda karaciğer hasarına sebep olabilir. Bu nedenden dolayı vazelini haftada bir kere kullanmanız uygundur.

Vazelin Kullananlar

İnternet ortamında yapılan yorumlarda en çok kuruyan veya çatlayan elleri ve ayaklarını nemlendirmek amacıyla kullananları görüyoruz. Kaş ve kirpiklerde vazelinden faydalananları görüyoruz. Dövme öncesi kullananlara da rastladık. Tırnak ve saçlarını uzatmak için yararlananları da görüyoruz. Sizler başka ne amaçla kullandığınızı yorumda belirtip değerli takipçilerimize önerebilirsiniz.

Okumanızı Öneririz;  Nanenin Cilde Faydaları Nelerdir? Nane Maskesi Nasıl Yapılır?

Romatizma Ağrıları için Vazelin Kullanılır mı?

Eklem ve kaslardaki iltihaplanmalardan kaynaklı ağrıları kesme gibi özelliğe sahiptir.

Vazelinin Cilde Faydaları

Cilde faydaları olan vazelinin cildi nemlendirir ve çatlamaları  engeller. Ayrıca cildin kendini yenilemesine olanak sağlar. Çatlayan bölgelere de sürüldüğünde önce yumuşatır ardından  çatlakları tedavi edebilir.

Vazelinin Fiyatı Nedir?

2021 Yılının kasım ayına göre fiyatı 31-32 TL civarlarındadır..

Vazelinin Faydaları ve Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir? adlı makalemiz burada sona ermiştir, okuduğunuz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu