İçecekler

Maydanoz detoks suyu nasıl yapılır

Maydanoz detoks suyu nasıl yapılır? Hemde yararlardan bahsedelim. C vitamininin içerisinde bolca bulunduran maydanozun faydaları oldukça fazladır. Maydanoz, hem yemeklere lezzet katar hem de kilo vermeye yardımcı olduğundan diyet listelerinde sıklıkla yer alır. İçerisinde A vitamini, B vitamini, folikasit ve K vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi maddeleri bulundurur. Maydanozdan detoks suyu olarak faydalanmak için maydanozu suyunu çıkartabilir ya da kür şeklinde hazırlayabilirsiniz. 

Maydanoz Detoksu Hazırlama

Bir demet maydanoz, bir fincan limon suyu ve bir bardak suyun içine koyarak robot yardımıyla akışkan bir kıvam alana kadar çekme işlemi yapılır. Bu karışımı sabahları aç karna bir bardak olacak şekilde tüketilmesi uygun olacağı gibi her öğünden sonra da tüketilebilir.

Maydanoz Detoksunun Faydası

Maydanoz son yıllarda zayıflarken kullanılan ürünler arasına girmiş bulunmaktadır. Özellikle ödem atmada yardımcı olan Maydanoz vücutta bulunan fazla suyun atılarak zayıflamamıza yardımcı olur. Fakat maydanozu kullanırken metabolizmayı yavaşlatacağını unutmadan dikkatli bir şekilde kullanmakta fayda vardır. İçerisinde bulundurduğu kalsiyum, fosfor gibi elementler sayesinde kemik sağlığını destekleyip astım tedavisinde de oldukça sık tercih edilen bir ürün olarak ön plana çıkar. Sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda hazımsızlık sorunlarına da kesin çözüm olan maydanoz suyu aç karna tüketildiğinde ise mide asidini düzenleyerek sağlıklı bir yaşama adım atmanızı sağlar. Cilde detoks yapar ve parlak, sağlıklı bir görünüm verir. Regl sancılarını azaltır, safra taşının düşürülmesine yardımcı olur, gözün içerisinde bulunan sıvının yeterli olmasını sağlayıp göz tansiyonu gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığının oluşmasını engeller. Böbrekleri temizleyerek vücuttaki toksinleri dışarı atar, yıpranan karaciğeri tahmin eder, saçların sağlıklı olmasını sağlar. Saç dökülmelerine engeller. 

Okumanızı Öneririz;  Limonlu Su İçmenin Faydaları ve Zararları 

 Maydanoz Küründe Dikkat Edilecek Noktalar

Eğer gerektiğinden fazla tüketilir ise kansızlığa, ciğer ve böbrek rahatsızlığına sebep olacaktır. Maydanoz, kanın pıhtılaşmasının önüne geçerek gereğinden fazla akışkan bir hale gelmesini sağlayabilir Bu da kan bozukluğu yaşayan kişilerde en ufak bir kanamanın ciddi bir sonuca dönüşmesi yolunu açabilir. Kullanan kişi eğer hamileyse fazla tükettiğinde kanamaya ve düşüğe neden olacağından hamileliğin ilk üç ayında doktor gözetiminde tüketilmesinde fayda vardır. Uzmanlara göre maydanoz detoksunu 15 gün ara vermeden tüketip hemen ardından 10 gün ara verip kullanmak doğru bir kullanım şekli olacaktır. Kilo verirken kısa süreli diyetler yerine daha uzun süreli ama kalıcı diyetler tercih etmenizde fayda vardır. İşte bu diyetlerin başrolünü maydanoz oluşturmaktadır. Hem sağlıklı, hem besleyici hem de düşük kalorili olan kilo vermek sağlıklı bir şekilde kolaylaştıracaktır.

Maydanoz Kullanımının Faydaları

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli bir rol oynar.
  • İdrar yollarını temizleyip enfeksiyonlarla savaşır.
  • Astım gibi ciğer problemlerini çözer.
  • Metabolizma hızını ciddi bir oranda etkileyip yediklerinizi kolay sindirmenizi sağlar.
  • Kan şekerinizi düşürür.
  • Vücutta fazlalık yapan suyun atılmasını sağlar.
  • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu