Yararlı Bilgiler

Göz Sağlığı İçin 10 Püf Noktası

Göz sağlığı için 10 Püf noktası nelerdir? Göz sağlığı için neler yapılmalıdır? Tüm bu sorularınızın cevabını sizler için hazırladık;

Göz Sağlığı, Gözlerimiz hepimizin bildiği gibi dış Dünya ile iletişim kurmada ve etrafımızı görmede en önemli organlarımızdan birisidir. Sabah uyandıktan sonra neredeyse tekrar uyuyana kadar sürekli olarak gözlerimizi aktif olarak kullanırız. Peki bu kadar çok kullandığımız, en  önemli organlarımızdan biri olan gözlerimizin sağlığına ne kadar dikkat ediyoruz? Ve ne kadar özenli davranıyoruz?  İşte bu soruların cevaplarını sizler için pratik olacak şekilde hazırladık.

 • Göz sağlığı Dünya’ya gelir gelmez başlıyor, bebeğiniz doğduğunda gözlerinden bir şikayet olmasa bile bebeğinizi mutlaka muayene ettiriniz.
 • Bildiğimiz gibi şimdiki çocukların büyük bir zamanı bilgisayar başında geçiyor, çocuğunuz bilgisayar başında harcadığı vakti hep beden sağlığı hem de göz sağlığı için azaltmaya çalışın. Çok uzun oynanan bilgisayar oyunları ve çok uzun sürelerce bakılan bilgisayar ekranı göz kurumasına sebep olabilir, göz kuruması da akabinde görme kusurlarına sebep olabilir.
 • Gözlerinizde sulanma, kaşıntı, batma hissi, okurken zorlanma, gözlerini kısarak okuma, gözlerde veya göz çevresinde ağrı olması göz hastalıklarının habercisidir, kısa zamanda bir göz muayenesi olmanızda fayda var.
 • Bilgisayar başında çalışıyor iseniz çalışma ortamında softone tipi sarı aydınlatma kullanın. Mutlaka çalışırken ara vererek gözlerinizi dinlendirin.

Göz sağlığı için neler yapılmalıdır

 • Eğer makyaj malzemelerini ortak olarak kullandığınız birisi var ise, artık makyaj malzemelerinizi ortak kullanmayın. Göz nezlesi, göz farı, göz kalemi ve rimel ile arkadaşınızdan size bulaşabilir.
 • Renkli gözlü kişiler Güneş ışığına daha hassastırlar, bu yüzden renkli gözlere sahip kişiler özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmalıdırlar.
 • Güneş ışınlarına çok maruz kalmak, gözlerde katarakta ve görme noktasında hassaslaşmaya sebep olabilir, bu yüzden Güneş ışınlarının dik geldiği özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmak ve dışarı çıkmaktan sakınmak gerekmektedir.
 • Özellikle bütün gün bilgisayar başında çalışanlarda göz kuruluğu ve alerjisi daha çok görülür. Bu kişiler çalışırken ara verip gözlerini dinlendirmeli ve gözlerini kırpmalıdırlar.
 • Gözünüze aniden bir darbe aldığınızda ellerinizle gözlerinizi ovuşturmayınız, ovuşturmak darbe almış gözlerinize daha da zarar verebilir. Böyle bir durumda gözlerini bol su ile yıkayarak bir göz doktoruna başvurunuz.
 • Bu bilgi oldukça ilginç gelebilir fakat başka bir insanın gözyaşlarını kesinlikle silmeyiniz. Gözyaşını sildiğiniz insanın bulaştırıcı bir göz hastalığı olabilir, ardından kendi gözlerinize temas ettiğinizde hastalık size de bulaşabilir buna çok dikkat ediniz.
Okumanızı Öneririz;  Tavuk Etinin Faydaları ve Zararları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Gözlerim devamlı kızarıyordu doktora gittiğimde kaşındıkça ovduğumu söyledi bende sonradan fark ettim
  sağa sola dokunduktan sonra birde üstüne gözlerini kaşırsak olacağı oymuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu