Cilde Yararları

Nanenin Cilde Faydaları Nelerdir? Nane Maskesi Nasıl Yapılır?

Mucizevi bir bitki olan nane sadece beslenmek için tüketmiyoruz ayrıca nanenin cilde faydaları da bulunmaktadır. Cilde sürüldüğünde tertemiz olmasını sağlamaktadır ve ciltteki lekeleri temizlemekte büyük etkileri gibi bilinmeyen faydaları bulunmaktadır. Hemen nanenin cilde faydaları nelerdir irdeleyelim.

Nanenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Mucize bitkilerden bir tanesi olan Nanenin içerisinde A vitamini, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 yağları bulunmaktadır. İçeriği zengin olan nanenin sağlık ve kozmetik amaçlarla da kullanılmaktadır. Ayrıca nane çayı ve nane yağları da şifa konusunda çok etkileri mevcuttur.  Uzmanların araştırmalarına göre cilt güzelliği ve cilt sağlığı konusunda çok olumlu etkileri mevcuttur. Bu nedenle ciltteki ölü hücreleri temizlemek ve güzel görünmek için nane maskesi hazırlayıp cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca cildinizde rahatlama ve ferahlama etkisi yaratmakta oldukça başarılı olmuştur. Nanenin içeriğinde bulunan antibakteriyel özelliği sayesinde akneyi önlemektedir. Salisilik asitte içerdiğinden dolayı sivilceleri azaltma özelliği bulunmaktadır. Şimdi Nanenin Cilde Faydalarından yararlanmak için dört farklı nane maskesinin malzemeleri ve tarifleri vereceğiz.

Cildi Yenileyen Nane Maskesi

Malzemeler; 1 adet salatalık, 1 yemek kaşığı ev yoğurdu, yarım demet nane, 1 çay kaşığı sıkılmış limon

Yapılışı; Kabın içerisine önce yoğurt koyuyoruz ardından doğranmış nane yaprakları ve ardından limon suyunu koyup karıştırıyoruz. Üzerine salatalık doğrayınız. Ardından mikserden geçiriniz. Bu hazırladığınız nane maskesi kenara koyunuz. Yüzünüzü bol bol yıkayıp temizleyiniz. Nane maskesini cildinize uygulayınız ve 15 dakika bekleyiniz. Bekledikten sonra yüzünüzü bol bol yıkayınız. Nane maskesini haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Böylece Nanenin Cilde Faydalarını yakından görmüş olacaksınız.

Dipnot: Vermiş olduğumuz malzemelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kesinlikle denemeyiniz.

Okumanızı Öneririz;  Mavi Anemon Yağının Faydaları

Dipnot: Salatalığı isterseniz dilimleyip yüzünüze koyabilirsiniz tamamen sizin tercihininizdir.

Nanenin Cilde Faydaları
Nanenin Cilde Faydaları

Sivilce İzlerini Yok Eden Nane Macunu

En az 10 tane nane yaprağını 3-4 damla su ile birlikte iyice eziniz ve bir macun haline getiriniz. Bu macunu sivilce izlerin olduğu bölgelere sürün ve kurumasını bekleyiniz. Bittiğinde bol su ile yıkayınız ve yumuşak havlu ile kurulayınız. Bu uygulama her gün yapılabilir ve böylece akneye sebep olan bakterileri yok edebilir. Böylelikle Nanenin Cilde Faydalarına tanık olacaksınız.

Sivilceleri Yok Eden Nane Maskesi

En az 10 tane nane yaprağını iyice eziniz ve ardından içerisine bir çay kaşığı gül suyu ekleyiniz. Sivilcelerin olduğu bölgeye sürünüz ve 30 dakika bekleyiniz. Bekledikten sonra bol suyla yıkayınız ve yumuşak havlu ile kurulayınız. Sivilceler kaybolana kadar bu uygulamayı tekrar ediniz. Gül suyunu fazla kullanmayınız yararlanalım derken zararlarıyla karşılaşırsınız. Bu uygulama ile bir süre sonra nanenin cilde faydalarına şahit olacaksınız. 

Nane Maskesi
Nanenin Cilde Faydaları

Nane ve Kil Maskesi

En az 10 tane nane yaprağını iyice eziniz ve bir macun haline getiriniz. Bir yemek kaşığı kil ile bir yemek kaşığı yoğurdu karıştırınız. Ardından naneyi de üstüne ekleyip karıştırınız. Yaptığınız maskeyi cildinize sürünüz ve bekleyiniz. Yüzünüzde kuruduktan sonra ıslak bir havluyu ılık suya batırıp nazik bir şekilde yüzünüzü temizleyiniz. Bu işlem peeling etkisi yaratır ve yüzünüzdeki kirleri yok eder.

Nanenin Cilde Faydaları nelerdir, nane maskesi, nane macunu, kil maskesi nasıl yapılır hepsini öğrendik. Makalemiz burada sona ermiştir, okuduğunuz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu