Yararlı Bilgiler

Zeytinyağının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Zeytinyağının yararları nelerdir, Zeytin yağının cilde faydaları nelerdir?

Zeytinyağının faydaları ve zararları nelerdir diye soracak olursanız bu konuyu çok çok iyi irdelememiz gerekiyor. Bizim ülkemizde sağlıklı yemek yaparken aklımıza ilk zeytinyağı ile yapılmış olan yemeklerdir. Tabi ki hilesiz has zeytinyağı olması son derece önemlidir. Katkısal zeytinyağları hem kalp sağlığınıza zarar verir hemde ağır olur. Zeytinyağı alınırken bilhassa yaşlı insanlar ve kronik hastalığı bulunan insanların zeytinyağı alırken ve kullanırken çok dikkat etmek zorundadırlar. Has bir zeytinyağının bileşenleri, vitaminleri ve mineralleri bakımından çok çok zengin bir yapıya sahiptir. Aksi durumda sağlık sorunlarına sevk edecektir.

Zeytinyağının faydaları ve zararları nelerdir? Maddeler halinde açıklayalım.

 

  • Zeytinyağı tüketerek kilo vermesini kolaylaştırır.

Zeytinyağı ülkemizde sıkılan zeytinlerden elde edilen mükemmel bir multivitamin diyebiliriz. Has Zeytinyağı kullanarak kilo vermekte son derece faydalıdır. Zeytinyağının içinde bulunan yağ asitleri vücutta bulunan ödem ve toksinleri eriterek yok edebilir. Zeytinyağı ne kadar saf olursa kalitesi de o kadar yüksek olur. Sarıya yakın renk ve yeşile çalan koyu bir rengi vardır.

  • Zeytinyağı tüketerek metabolizmayı düzenler

Zeytinyağı tüketiminde vücudun metabolizmasını düzenlediği gibi vücuda enerji verir ve olumsuz olan tüm düşünceleri ve mutsuzlukları yok edecektir. Doyuruculuk da etkili olan zeytinyağı mutluluk hormonu salgılayarak beyin nöronlarına pozitiflik katar. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan bu zeytinyağların sayesinde A ve C vitaminleri de alınmış olur. Bu sebeple vücuttaki tüm organlar rastgele değilde olması gerektiği gibi görevlerini yapacaklardır. Metabolizmayı hızlandırmanın bir yolu da zeytinyağının içine kekik atmakta oldukça etkileyici olur.

  • Zeytinyağı sindirim sistemini rahatlatır

Zeytinyağının içinde bulunan yağ asitleri ve yağı sayesinde insan vücuduna ve organlarına epey katkısı olur. Bu yağlar sindirim sistemindeki emilimi kolaylaştırır. Midenin sulanması, reflüyü, gastriti ve mide kanseri gibi bir çok mide hastalıklarının önüne geçmeye çalışır ve yok etme özelliği vardır. Zeytinyağının akışkanlığı mide yollarında bile hiç kaybetmemeye devam ediyor ve boşaltım sistemindeki katılaşmaları da yok ediyor. Karın şişliği ve hazımsızlığına da bir kaşık zeytinyağı tüketerek önüne geçebilirsiniz.

Okumanızı Öneririz;  Fındık Yağın Faydaları ve Zararları

Zeytinyağının Faydaları ve Zararları Nelerdir

  • Zeytinyağı Cilt sağlığına faydalıdır

Zeytinyağı cildin güzelleşmesini sağlayan bir yapısı vardır. Cilde uygulanan zeytinyağlı masajdan sonra ciltte mükemmel bir görüntü ortaya çıkar. Zeytinyağlı maske ışıldayan ve yumuşacık bir tene sahip olmanı sağlar ve kırışıklıkları yok edebilmektedir. Lakin bu kullanılacak olan zeytinyağı katkısız olmak zorunda aksi halde kimyasal katkılar cildinize zarar verme ihtimali vardır. Ayrıca bir faydalı olduğu yerde saçlardır. Başınızdaki deriye bakım uygulandığında Zeytinyağı saç dökülmesine, saç kırana, cilt hasarlarına ve yaralarına karşı müthiş derecede etkilidir. Üstelik saçların gürleşmesine ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza olanak sağlar. Uygulanan cilt ve saçlarınıza parlaklık bir renge gelene kadar içindeki mineraller ve yağlar yoğun bir şekilde çalışır.

Ayrıca cilt için faydaları olan besinlerden diğer konularımıza da bekliyoruz; Limonun Cilde Faydaları ve Cevizin Cilde Faydaları

  • Zeytinyağı kalbinizin bir dostudur

Zeytinyağının faydaları ve zararları nelerdir dediniz ama biz anlatmaya devam ediyoruz 🙂 Saf zeytinyağının içinde bulunan asit ve minerallerin varlığı kalp kanı daha çok rahat pompalar ve damarların içerisinde ulaşması gereken alanı sağlar. Saf zeytinyağı kan dolaşımında çok önemli bir etkisi var. Zeytinyağı kalbinizin bir dostu olan mineraldir. Kalp büyümesi gibi hastalıkların da önüne geçer. Kalp hastası olan bir bireyin yemeklerinde saf zeytinyağı olması şiddetle önerilir. Lakin kullanım miktarı da çok önemlidir. Ayrıca az miktarda tuzu azaltılmış zeytinyağları kullanılması gerekir. Kalp kapakçığında açıklığı olan hastaların, zeytinyağı kullanımına çok dikkat etmesi gerekir. Saf zeytinyağı kan dolaşımını hızlandırdığı için kapakçıkta sorun oluşturabilir bu nedenle doktorların önerileri muhakkak dinlemelidirler.

  • Zeytinyağı geç yaşlandırır

Zeytinyağı istikrarlı bir şekilde kullanan bireyin yaşlanma etkilerini geciktiren etkenler de bulunur. Daha önce bahsettiğimiz gibi saf bir zeytinyağın içinde bulunan mineralin cilde pozitif anlamda katkı sağlar. Bununla beraber cilt lekeleri, yaraları ve kırışıklıkları saf zeytinyağı ile yok edilebilmektedir. Kozmetikte üretilen krem ve losyonlarda saf zeytinyağından alınan minerallerle üretilen malzemelerdir. Kurumuş cildinize, nemli cildinize üstelik hatta yağlı cildinize uygulandığında iyi gelmektedir. Fakat katkılı olan zeytinyağları cildinize yarar sağlayacağına aksine zarar verebilir bu yüzden çok dikkat etmek gerekir. Zeytinyağını yoğurtla karıştırıp yüzüne uygulandığında kırışıkları yok edebilir. Ayrıca nemlendirici etkileri de gösterir.

  • Zeytinyağı hücrelerin yenilenmesinde katkıda bulunur

Zeytinyağı hücre yapısının yenilenmesinde büyük etkisi vardır. Hücrelerin bölünmesiyle beraber hasta olan bireyler zeytinyağı sayesinde bu soruna çare bulabilir. Doku ve hücre oluşumunda çok hayati öneme sahip olan değerlerden birisidir. Kanser gibi hastaların saf zeytin yağı kullanması hayati önem taşır.

  • Zeytinyağı safra kesesinde taş oluşmasını engeller

Zeytinyağının sayısı faydalı olduğu bir diğer organımız safra kesesidir. Safra kesesinde taş oluşmasını engellemek ile beraber oluşan taşları da eritebilir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri kesenin içinde kumu da yok eder ve büyümesini engeller. Safra yollarında kolesistit hastalığı yaşayan bireyler gün içinde bir kaşık saf zeytinyağı içerek bu sorunun etkisini azaltabilir. Safra kanallarda meydana gelen her türlü tıkanmaları da engellemeye çalışan bir etkisi var. Bunun safra taşı, çamur ve her türlü safra kesesi hastalıkların önünü kesmiş oluyor.
Zeytinyağı kullanımında safra kesesi için hazırlanmış diyetlerde etkili bir reçete oluşturur. Safra kesesiyle ilgili yaşanan her türlü sorunda hastaların düzenli olarak zeytinyağı tüketmeleri şarttır.

Okumanızı Öneririz;  Düzenli Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Zeytinyağının faydaları ve zararları nelerdir ile ilgili ek detay isterseniz; Zeytinyağı Vikipedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu