Bitkiler

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cevizin Yararları Nelerdir? Omega 3 Nedir? Ceviz ne işe yarar, Ceviz neye iyi gelir? Cilde Yararları Nedir?

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir bu konuyu irdeleyelim ve maddeler halinde ayrıca açıklayalım. Ceviz, günlük hayatımızda tükettiğimiz en yaygın bitkilerden biridir. Çikolata, kek, baklavalarda ve kurabiyelerde sıklıkla cevizi kullanırız. Hafifçe acı bir tada sahiptir. İki çeşit ceviz vardır. Siyah ve kahverengi. Her iki çeşidi de vücudumuz için faydalıdır. Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir madde madde açıklayalım.

Ceviz içindeki yüksek omega-3 yağ asitleri seviyeleri nedeniyle, kardiyovasküler hastalıklar için çok faydalıdır. Günde sadece birkaç ceviz yemenin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceği, bu nedenle yüksek tansiyonlu olanlara iyi geldiği görülmüştür. Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki kötü kolesterolü azalttığı ve iyi kolesterol üretimine teşvik ettiği biliniyor. Bu yine kalp için faydalıdır.

 • Bağışıklığı Güçlendirir

Ceviz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıkların başlamasını önlemek gibi özel bir faydaları vardır. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Zinde hissetmek için, günde bir miktar ceviz tüketin.

 • Beyin Sağlığına Faydalıdır

Cevizin içinde yer alan Omega 3 yağ asitleri beyin için oldukça faydalıdır. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinlere sahip olması sinir sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına ve hafızanın gelişmesine faydalıdır.

 • Meme Kanseri İçin Faydalıdır

American Association for Cancer Research, 2009 araştırma hacmine göre, her gün birkaç ceviz tüketilmesi ile meme kanseri olma riskinin düşürülebileceği bildirildi.

 • İltihaplı Hastalıklara Faydalıdır

Egzema, Artrit, astım gibi iltihap içerikli hastalıkları olan bireyler cevizden faydalanmaları gerekir.

 • Kemikleri Güçlendirir

Ceviz, alfa-linolenik asit adı verilen önemli bir yağ asidi içermektedir. Bu alfa-linolenik asit ve bileşikleri daha kuvvetli ve daha sağlıklı kemikler ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca ceviz, iltihaplanmaları azaltır ve bu da kemikleri daha uzun süre boyunca güçlü tutmaya yardımcı olur.

 • Daha İyi Uyku ve Strese Faydalıdır

Ceviz melatonin içerir ve bu bileşiğin daha iyi uyku düzenine sahip olduğu söylenir. Ayrıca, Omega 3’ün içinde bulunan yağ asitleri kan basıncını düşürüp stresin azaltmasında oldukça etkilidir.

 • Gebelik için

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir bunu irdelerken Gebelik konusunda da ayrıca irdelememiz gerekiyor. Her gün bir ceviz bulundurmak, bebek bekleyenlere büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Cevizin içinde sağlıklı B vitamini, folatlar, riboflavin, tiamin gibi kompleks gruplar içerir. Bunlar, hamile bir kadın ve fetüs için gereklidir.

 • Kabızlığa ve Sindirim Sistemine Faydalıdır

Ceviz lif açısından oldukça zengindir ve sindirim sisteminizin düzgün çalışması için mükemmel bir yoldur. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamak için günlük olarak lif tüketmek gerekir. Genellikle, et ve süt ürünleri gibi ortak protein kaynakları lif içermez. Günlük ceviz bulundurmak sindirim problemlerinizde size yardımcı olabilir ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlayabilir.

 • İç Organların Temizlenmesine Faydalıdır

Cevizler, dahili elektrikli süpürgelerinizdir, zararlı parazitlerin sindirim sisteminizden temizlenmesine yardımcı olur. Besin içeriği sebebiyle belirlenmiş süper bir gıda ve atıştırmalık olarak bilinir. Ceviz kalp sağlığı ve kilo vermeye de yararlıdır. Ceviz her gün en az miktar alınması gereken bir atıştırmalıktır. Alerji veya öngörülemeyen sağlık koşullarından kaçınmak istiyorsanız, bu besleyici ve enerji deposu cevizi tüketebilirsiniz.

 • Mantara İyi Gelir

Cevizden başka mantarı daha hızlı iyileştirebilecek ve mantara iyi gelebilecek bir bitki yoktur. Sindirim sisteminizde büyüyecek ve cilt üzerinde oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını tedavi edici özelliği vardır.

Okumanızı Öneririz;  Ihlamurun Yararları ve Zararları nelerdir?

Bu enfeksiyonlar, toksinleri bırakmaktan kaşıntıya kadar çeşitli rahatsızlık verici belirtileri gösterir. Siyah ceviz, diğer tedavilere kıyasla mantar oluşumlarına karşı etkilidir.

Sağlıklı Ve Güzel Bir Cilt İçin: Ceviz Yiyin!

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Cevizin güzel bir cilt için ekstra etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca Limonun Cilde Yararları konusunu da ayrıca okumanızı da öneririz.

 • Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Ceviz c vitamini deposu olduğu için cilde oldukça faydalıdır. Strese ve ruh halini dinginleştirmeye yararlıdır. Stressiz bir yaşam tarzı cildin yaşlanmamasına da olanak sağlamaktadır. Stresli bir hayat erken yaşlanmayı da beraberinde getirmekte, böylece cilt sağlığımız için ceviz tüketmek hem stressiz bir yaşamı bize getiriyor dolayısıyla da stres yaşamayacağımız için cildimizi korumuş oluyoruz. B vitaminler, doğal bir antioksidan özelliği taşır E Vitamini ile birlikte ise strese bağlı oluşan serbest radikallerin savaşımına yardımcı olur. Bu da yaşlanmayı geciktirir.

 • Nemlendirilmiş Bir Cilt için Ceviz

Kuru ciltli olanlar düzenli olarak sıcak ceviz yağı uygulayabilir. Ceviz yağı, cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Cildi sağlıklı bir görünüme kavuşturur ve hücrelerin büyümesini arttırarak cildi besler.

 • Göz Alt Kararmasına Faydalıdır

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Söyle söyle gerçekten bitmiyor. Ceviz yağının düzenli uygulanması durumunda koyu göz altı halkalarını hafiflettiği bilinmektedir. Ceviz içinden alınan yağın şişkinliği azalttığı ve gözleri rahatlattığı bilinmektedir.

 • Cildin Parlamasına Yardımcıdır

Cevizin faydalarını evde kolay bir yüz maskesi hazırlayarak elde edebilirsiniz. Tarifini hemen verelim:

Nasıl Yapılır?

 1. 4 ceviz, 2 çay kaşığı yulaf, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı krema ve 4 damla zeytinyağı ekleyin.
 2. Macun kıvamına getirmek için karıştırın.
 3. Yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 4. Dairesel bir hareketle masaj yaparken ılık suyla yıkayın.

Bu yüz maskesi, yüz derisini nemli tutmak ve kırışıklıkların başlamasını geciktirmek için mükemmel bir yoldur.

 • Daha Sağlıklı Saçlar İçin Ceviz Yiyin

Kirle hava, hareketli yaşam biçimi ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi faktörler yüzünden bugünlerde saçlarımız her zamankinden daha donuk ve hasarlı görüyor. Artık günlük saç bakımınız için ceviz yemek sağlıklı, parlayan saçları elde etmenize olanak sağlayacaktır. Yağ olarak tüketilen ya da uygulanan cevizlerin saçlarınızı sağlıklı ve parlak tuttuğu bilinmektedir.

 • Daha Uzun, Daha Güçlü Saçlar

Ceviz, potasyum, omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi yağ asitleri içerir. Tüm bu malzemeler saç köklerini güçlendirir. Böylece, ceviz yağının saç üzerine düzenli uygulanması sizi daha uzun, daha kuvvetli, daha sağlıklı ve parlak saçlarla terk eder.

 • Kıl dönmesine iyi gelir

Araştırmalar, ceviz yağının düzenli kullanılması kıl dönmesi sorunlarını kontrol altında tutabileceğini gösteriyor.

 • Doğal Kepek Karşıtı

Ceviz yağı zengin nemlendirme özelliğine sahip olduğu için kepekli saçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla, doğal bir kepek önleyici madde olarak önerilmektedir.

 • Daha Sağlıklı Saç Derisi

Ceviz yağı düzenli olarak uygulanması, kafa derisini nemlendirir ve hidratlaştırır, böylelikle dermatit gibi tıbbi durumları muhafaza eder. Ceviz yağı antifungal özellikleri, zambak tarafından tetiklenen enfeksiyonların önlenmesinde faydalıdır. Bu da daha sağlıklı ve temiz bir kafa derisi sağlar. Sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saçlara yol açar.

 • Doğal Saç Rengi

Ceviz kabuğu, saçlarınızı boyayabileceğiniz renklendirici maddedir. Ceviz yağı çok çeşitli protein içerir. Bu, daha sağlıklı bir parlaklık verirken, saç renginin iyileştirilmesine de yardımcı olur.

Okumanızı Öneririz;  Potasyumun Faydaları ve Potasyumun Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Nasıl kullanılır?

Faydaları elde etmek için en azından haftada üç kez yağ formunda uygulamak önerilir. Daha iyi sonuçlar almak için tek başına hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı ile birlikte kullanılabilir. Bununla birlikte, varsa alerjik bulguları ortadan kaldırmak için yağı kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışmanız önerilmektedir.

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Faydalarından bahsetmişken birde bu Cevizin zararları nelerdir hepsini konuşalım.

 • Alerjik Reaksiyonlar

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, özellikle fıstıklara, meyvelere alerjisi olan insanlar, cevizden kaçınmalıdır. Bunun nedeni, alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmasıdır. Bu reaksiyonlar boğazda veya göğüste sıkışmalar, nefes almada zorlanma ve kızarıklıkların oluşmasına neden olabilir.

 • Diğer İlaçlara Reaksiyon Verebilir

Ceviz bir diyet takviyesi olarak önerildiğinden, alacağınız diğer ilaçlarla oluşabilecek etkileşimler için test edilmemiştir.

 • Cilt Kanseri

Birçok kişi küçük kesikleri ve egzamayı tedavi etmek için cildine topikal olarak ceviz uygular. Bununla birlikte, Purdue Üniversitesi ile ilişkili bir araştırmacıya göre, cevizde bulunan kimyasal bir bileşiğin juglone’un zehirli olduğunu bilmeliler. Bu toksik kimyasal günlük uygulandığında deride malign tümörler oluşmasına neden olabilir.

 • Hücresel DNA’da Değişiklikler

Toksikoloji ve Uygulamalı Farmakoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, cevizde bulunan juglone, kollajen proteinleri üreten hücreler olan fibroblastları olumsuz şekilde etkiler. Araştırmacılar, kimyasalın bir çeşit protein olan p53 düzeylerini dramatik bir şekilde düşürdüğünü ve hücrelerin DNA’sında onarılamaz bir hasara neden olduğunu ve bunun sonucunda hücrelerin ölümüne neden olduğunu keşfetti. Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir devam edelim.

 • At Enflamatuvar Hastalığı

Ceviz özütü atlara toksiktir. Enflamatuar hastalık olan at lifi laminitis olarak bilinen bir hastalığa neden olur. Ateşin içinde beyaz kan hücrelerinin birikmesine ve ağrıya ve topallığa neden olur.

 • Demir Eksikliği

Ceviz fitat olarak bilinen bileşikleri içerir. Bunların vücudun demir emme özelliği ve güçlü bir etkisi vardır. Demir Bozuklukları Enstitüsüne göre fitatlar, gıdanın içindeki demir emilimini yüzde 50 ila yüzde 60 oranında azaltabilir. Bu sonuç olarak demir eksikliğine yol açar.

 • Karaciğer ve Böbrek Hasarları

Bugün, ceviz ek olarak temin edilebilir. Farklı markalar ve takviyeleri bulunduğundan, her desteğin gücü değişir. Aşırı derecede ceviz alındığında, karaciğerin ve böbreklerin olumsuz bir şekilde hasar görmesine neden olabilir. Bu hasar, cevizlerin etken maddesi olan juglone’dan kaynaklanır.

 • Vücut Sıvılarını Kurutur

WebMD web sitesine göre, ceviz mukus gibi vücut sıvılarını kurutabilir. Bu nedenle, ateşiniz olduğunda öksürüğü tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Tabi doktorunuza danışmadan bu tür kararları vermemenizde fayda var.

 • Deri Döküntüleri

Toprak ile uygulandığında, siyah ceviz cildin kızarıklığına neden olabilir. Bunun nedeni, cildinizi tahriş eden ve etkilenen bölgede kırmızı renkli döküntülere neden olan, kabuğun gövdesinde bulunan kimyasal bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Allina Health web sitesine göre, kızarıklıklar kaşıntılı ve ciltte yanmaya neden oluyor.

 • Doğum Defectleri

Siyah ceviz içindeki fitatlar, DNA ve hücre ölümünde hücresel düzeyde değişikliğe neden olduğundan, bu ekin doğum kusurlarına neden olabileceği gibi fetüsün büyümesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ayrıca düşükler ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, Sağlık Temelleri Vakfı’na göre, hamile kadınlar siyah ceviz kullanmamalıdır. Aynı, emziren kadınlar için de geçerlidir.

Okumanızı Öneririz;  Göğüs Büyüten Bitkiler

Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir hep birlikte üzerinden geçmiş olduk.. Özetle, İnsan sağlığına ve Güzel bir cilt için ekstra etkileri olduğunu öğrenmiş olduk. Cevizin Zararları için de çok dikkatle okumanızı ve öğrenmenizi öneririm. Her şeyde olduğu gibi tadında bırakılması gerekir ve siyah cevizlere ise bazı durumlarda dikkat etmek gerekiyor.

Doğru Ceviz Nasıl Seçilir?

Cevizler üç farklı ebattadır – küçük, orta ve büyük. Kabukları iyice kontrol edin. Delik ve / veya çatlaklara sahip kabuklardan kaçının. Kabukları alıyorsanız, içindeki etin dolgun ve keskin olduğundan emin olun.

Ceviz Nasıl Saklanır?

Cevizleri doğrudan güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yerde, hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Cevizin kabuğunda olması şartıyla raf ömrü 3 aydır.

Kabuğu çıkardıktan sonra, maksimum altı ay boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Cevizleri hava geçirmez bir ambalajda dondurabilir ve herhangi bir hasar görmeden bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Ceviz genellikle gıda kokularını oldukça kolay emer. Soğutma veya dondurma yaparken, soğan, lahana veya balık gibi gıdalardan uzakta muhafaza edilmelerini sağlayın.

Yazı yazılırken bazı noktaları Wikipedia den alınmıştır. İlgili link; https://tr.wikipedia.org/wiki/Ceviz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu