Yararlı Bilgiler

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir sorusunun cevabından önce kısa bir girizgâh yapalım. Genellikle kış aylarında görülmekle birlikte yaz aylarında da kendisini hatırlatabilen boğaz iltihabının çeşitli sebepleri vardır. Grip, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonu gibi virüslerin sonunda boğazlar iltihaplanır. Bazı bakteri ve mantarlar da boğazlarda oluşan iltihaba yol açar. Boğaz iltihabına ne iyi gelir sorusunu sorduran boğaz iltihabı, bademcik iltihabı olarak da bilinir. Bazı kişiler için boğaz iltihabı çekilmez bir hal alır ve bademciklerini aldırır.

Boğaz enfeksiyonunun sebebinin belirlenmesi kısa sürede tedavi için gereklidir. Serum, antibiyotik ve soğuk algınlığı ilaçlarının verilmesi dışında doğal yöntemler de mevcuttur. Tabi ki bu bir reçete değildir. Hasta olduğunuzda her zaman doktora danışmanız önemlidir.

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Her konuşmada acı çekmemek, ateşlenmemek, bağ ağrısı yaşamamak için boğaz iltihabına derhal müdahale edilmelidir. Ev ortamında boğaz iltihabı ile mücadele etmek için boğaz iltihabına ne iyi gelir sorusu hakkındaki uzman görüşlerini incelemek gerekir. Alışılagelmiş ve kabullenilmiş boğaz iltihabından kurtulma yöntemleri şöyledir:

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

  • Su, çay ya da süt tüketimi yaparken sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Boğaz iltihabı için ılık yiyecek ve içecekler idealdir.
  • Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda bulunan enfeksiyonların yayılmasını önler ve acıyı pusturur. Tuzlu su yöntemi yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalar için uygun değildir.
  • Bir miktar zerdeçal ile karabiber ılık sütün içine katılarak iyice karıştırılmalı ve içilmelidir. Hem iltihap azalacak hem de ağrılar etkisini yitirecektir.
  • Ballı su hazırlayarak sabah, akşam ve öğlen bir bardak içilmelidir. Bu durum boğaz acısını azaltacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
  • Elma sirkesi katılmış saf suyu günlük içmek iltihabın olumsuz etkisini azaltacak ve varsa öksürüğü mutlaka kesecektir.
  • Zeytinyağından kavrulan soğanı bir bez ya da havlu yardımı ile boğaza koymak ve bekletmek boğaz iltihabını giderecektir.
  • İltihabı oluşturan virüsü öldürmesi için çiğ sarımsak yenmelidir.
  • Kış çayı, ıhlamur, tarçın, ekinezya, ada çayı içilmesi boğazı rahatlatır ve antioksidan etkisi yaratır.
  • Günlük olarak taze meyve suyu içmek ve doğal bal yemek bağışıklığı yükseltir.
Okumanızı Öneririz;  Ağlamanın Faydaları ve Zararları

Faranjit ile ilgili makalemiz için burayı okumanız önerilir; Faranjite Ne İyi Gelir?

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir makalemiz burada sona ermiştir, tekrar belirtmek gerekirse bu yazdığımız yazı bir reçete değildir. Mutlaka doktora görünmenizde her zaman fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu