İçecekler

Türk Kahvesinin Vücuda Faydaları ve Zararları

Ülkemizde oldukça çok tüketilen Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir hepsini sizin için inceledik. Yabancı kaynakları da kurcaladık. Türk kahvesinin faydaları ve zararlarını belirleyen faktör az ya da çok tüketme tercihleri değiştirebilir. Öyleyse kahve ile ilgili tüm ayrıntıları anlatma zamanı geldi.

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Türk Kahvesinin Faydaları

  • Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

Kötü beslenmekten kaynaklı artan kilolar ve insülin direnci sebebiyle tip-2 diyabet hastalığı doğurmaktadır. Türk kahvesinin içmenin faydalarından bir tanesi insülin direncini azaltmasını sağlar. Kahve insülin direnci ile uğraşırken kan şekerini yükseltebilir o yüzden aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Araştırmalara göre günde bir fincan kahve tüketmek tip-2 diyabet riskini %7 azaltmaktadır. İlgili araştırmanın kaynağı: Kaynak

  • Parkinson ve Alzheimer Hastalıkların Risklerini Düşürür

Bunama hastalığı olan “demans” sorununa önce Alzheimer ardından Parkinson sebep olmaktadır. Bu yüzden yaşlandıktan sonra zihin fonksiyonlarınızı korumak isterseniz kendinizi korumak zorundasınız. Çünkü hala Parkinson ve Alzheimer hastalıkların tedavisi yok ama bu riskleri düşürmeyeceğimiz anlamına gelmez.

Yapılan araştırmalara göre kahve tüketmek Alzheimer ve Parkinson hastalıkları %35-65 oranlarında engellenebileceği gösteriyor. (Kaynak 1 ve Kaynak 2 ) Oranların farklı olması tamamen araştırılan kişiler, etnik durum ve risk faktörlerin farklı olmasıyla alakalıdır.

Türk kahvenin içerisinde bulunan kafeinin faydalı olduğu düşünülmektedir, kafeinsiz olan kahvelerin bir etkisi olmadığını belirtelim.

Okumanızı Öneririz;  Nar ve Nar Suyunun Faydaları

 

Türk kahvesinin faydaları ve zararları
Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları
  • Enerjinizi ve Mental Gücünüzü Artırır

Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir sorusunun cevabı; içerisinde bulunan kafein bilinen en güçlü uyarıcılardan bir tanesidir. Kafein kana karıştıktan sonra beyninize ulaşır. Beyninize ulaştıktan sonra adrenalin ve nöradrenalin salgılanmasını sağlar. İnsanlar heyecanlandığında olan şeylerle tamamen aynı hissi uyandırmaktadır. Mental gücü artırır, hareketli olursunuz ve zihniniz açılır.

Yapılan araştırmalar yazdıklarımızı desteklemektedir. Kahve tüketmek enerjik olmanızı ve aktif olmanızı sağlar. Kaynak

Makalemizi okurken önemli içeceğimiz olan Şalgam Suyunun Faydalarını da okumanızı öneririz

Türk Kahvesinin Zararları

Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir sorusunun cevabını vermeye devam edersek faydalarını yazarken gayet olumlu şeyler vardı. Zararları da ne kadar tükettiğinize bağlıdır.

Türk kahvesinin faydaları nelerdir
Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları
  • Bağımlılık Yapar

Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir irdelemeye devam edelim. Kafeinin içerisinde bulunan uyarıcılardan söz etmiştir. Evet Türk kahvesi ya da herhangi kahve türü fazla içildiğinde bağımlılık yaratır. Kafein mutluluk hissi verdiği için devamlı o hissi aramak hissedersiniz. Bağımlılık oluştuğunda kahve içmezseniz kendinizi yorgun ve mutsuz hissedersiniz.

  • Kaygı ve Panik Bozukluğu

Bazı insanları mutlu ederken bazı insanlara kaygı ve panik bozukluğuna neden olabiliyor. Gece saatlerinde ve sürekli kahve tüketen insanlarda kaygı sorunu yapabilir.. Ayrıca uyku problemlerine de yol açar.

  • Tansiyonu Yükseltir

İçeriğinde kafein olan tüm içecekler tansiyonun yükseltmesine neden olur. Yüksek tansiyon hastası olanlar için mutlaka kahve tüketimini sınırlandırması gerekmektedir. Aksi halde bir çok organlarda büyük hasar oluşturabilir.

Nescafenin Zararları Nelerdir mutlaka inceleyiniz.

Sağlıklı Türk Kahvesi Nasıl İçilir?

  • Kahvenize şeker ve tatlandırıcı kullanmayınız. Kahvenizi yumuşatmak için Hindistan cevizi yağı atabilirsiniz.
  • Kesinlikle hazır kahveleri almayınız.
  • Karnınız açken kahve içerseniz kan şekeriniz düşebilir.
  • Tercihen az kavrulmuş Türk kahveleri olmalıdır. İçeriğinde antioksidan ve klorojenik asitler kavrulmadan dolayı kaybolmaktadır. Bu nedenle az kavrulmuş olan kahveleri tercih ediniz.
  • Mümkün olduğunca kısık ateşte pişiriniz
  • Haftada 5 gün, günde 1 fincandan fazla içmemeye gayret ediniz.
Okumanızı Öneririz;  Limonlu Su İçmenin Faydaları ve Zararları 

Türk kahvesinin faydaları ve zararları artık bu konuya hakimsiniz. Varsa bir sorunuz yorum atarak sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu