İçeceklerBitkiler

Şalgamın ve Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Nedir? Şalgam Faydaları Nelerdir? Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir? Şalgam Neye İyi Gelir? Bu soruların tüm cevaplarını aşağıdaki makalemizde yer verdik.

Şalgam; ülkemizin güney bölgemize ait enteresan ama mükemmel lezzetiyle dikkat çeken Şalgam nedir ve şalgam suyunun faydalarından bahsedeceğiz. Hafif acı olan hemen hemen her yemek eşliğinde içilebilen oldukça sevilen bir tat olan şalgam ilginç özelliklere sahiptir.

Şalgam Nedir?

Turp familyasına ait olan bu bitki önemli türlerden bir tanesidir.  Bu bitkinin en önemli özelliği şalgam suyu gibi bir içecek üretilebilmesidir. Yılın her zamanında ekilebilir ve kolaylıkla bulunabilir. Üretilen  içeceğinde resmen antibiyotik görevi üstlenmektedir.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Şalgam suyu içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde stres, endişe ve kaygılanma gibi hislerin azaltmasına destek olur.
  • Şalgam Suyunun Faydaları Nedir sorusunun en önemli cevaplarından birisi afrodizyak etkisidir. Cinsel yönden aktiflik katmaktadır.
  • Kemik yapısını, sağlığını ve diş yapısını güçlenmesini destekler. Vücut daha güçlü ve dirençli olur. Ağız sağlığı konusunda da olumlu yönleri var.
  • Şalgam suyu neye yarar? sorusunun cevaplarından bir tanesi; İçerisinde bulunan  laktik asit sayesinde sindirim sistemi daha iyi çalışır.
  • Şalgam suyu kan yapar mı? sorunun cevabına olumlu yanıt verebiliriz. Şalgam suyu kan dolaşımını hızlandırır ve kan oranını yükseldiği görülmüştür.
  • Şalgam suyu ile vücutta biriken toksinleri atılması mümkündür.
  • Şalgam suyu şekeri düşürür mü? sorusunun cevabı ise şeker oranı az olduğu için diyabet hastaların tüketmeleri zararlı olmadığı yönünde araştırmalar var.
  • Aşırı zayıf insanların şalgam suyu içerek iştahını açmasına destek olur.
  • Besin içeriğinde demir ve kalsiyum bulunduğundan vücudun direncini yüksek tutar.
  • Kolesterol oranını dengelemektedir.

Şalgam suyunun faydaları

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler: Şalgam, kırmızı havuç, kırmızı pancar bitkileri, 2 adet toz kefir mayası, içme suyu ve kaya tuzu

Okumanızı Öneririz;  Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Zararları var mı?

Üstteki malzemelerin hepsini temin ettikten sonra karıştırılır. Karışımdan sonra serin bir yerde 2 ay sürede bekletilir. Afiyet olsun.

Şalgam Suyunun Zararları

Şalgam suyunun faydaları nedir bahsettikten sonra şimdi de zararlarından bahsedelim.

Her besinde olduğu gibi şalgam suyunu da aşırı tüketilirse zararları meydana gelmektedir. İçeriğindeki tuz oranı yüksek olduğu için yüksek tansiyon hastalarına kesinlikle önerilmez. Yüksek tansiyon hastaları ev yapımı az tuzlu şalgam suyunu içebilir. Ayrıca asidik yapısı olduğu için mide sorunu yaşayanların dikkat etmesi gerekmektedir.

Doğal İlaç olan Nar ve Nar Suyunun faydalarını mutlaka incelemenizi öneririz; Nar Suyunun Faydaları

Şalgam Suyu Zayıflatır mı?

Şalgam suyu metabolizmayı hızlandırır mı? sorunun cevabı elbette olumludur. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde zararlı toksinleri atılmasını sağlar. Bu sayede zayıflamanızı hızlandırır.

Şalgam suyu diyeti bozar mı? sorunun cevabı da üstte yazdığımız gibi aslında tam tersi desteklemektedir.

Şalgam suyu zayıflatır mı

Şalgam Kalori ve Besin Değeri Nedir?

1 bardak şalgam kaç kalori; 100 gram 37,5 kaloridir.

Bir Su Bardağı (200 ml)
Karbonhidrat (g) 2,12 Kalsiyum (mg) 0,00
Protein (g) 1,03 Vitamin A(ui) 0,00
Yağ (g) 0,22 Vitamin C (mg) 0,00
Lif (g) 0,32 Demir 0,00
Kolesterol (mg) 0,00
Sodyum (mg) 0,00
Potasyum (mg) 0,00

Şalgam suyunun faydaları ve Şalgam nedir ve neye yarar açıklamalarımızın ardından makalemiz burada sona ermiştir, Okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı lütfen eksik bırakmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu