Yararlı Bilgilerİçecekler

Ballı Sütün Faydaları Nelerdir? Balın Bilinmeyen 11 Faydası

Ballı sütün faydası nedir? Ballı Sütün zararları var mı?

Ballı sütün neye iyi geldiğini, ballı sütün faydaları nelerdir hepsinden bahsedeceğiz. Öncelikle aşırı ısıtılmış kaynar süte bal karıştırılmaz ilk önce burada anlaşalım bunun sebebi de zehirlenebilirsiniz.

Erken yaşlanmayı süt ile engelleyebilirsiniz, Ballı sütün ise en çok bilinen faydası ise gerginliği azaltarak kaliteli bir uyku çekmenizi sağlar. Kemik sağlığı konusunda önemli bir yere sahip olan ballı süt uykunuzu geliştirir ve güzel rüyalara sahip olursunuz. Uykusuzluk gibi bir sorununuz varsa düzenli olarak ılık ballı süt içerek bu soruna çare olabilirsiniz.

Ballı sütün cildinizde olan zararlı toksinleri azaltıp cildinizi korumaktadır. Kemik güçlendirir, kemik yoğunluğunu korur ve kemiklerdeki zayıflamayı engellemeye destek olur.

Ballı sütün faydalarından birisi; Kemik sağlığınıza zarar veren veya osteoporoz gibi hastalıkların riskine karşı savaşır. Sindirim konusunda da oldukça faydalı olan ballı sütün mide problemlerin, antiviral bileşikler, bağırsak enfeksiyonu ve anti-mikrobiyal sorunların gibi sorunlara karşı savaş açar.

Daha önce bahsettiğimiz gibi balı süt uyku problemleri yaşayan insanlara yardımcı olur ve ballı sütün çocukların üzerinde büyük etkisi vardır. Çocukların sağlıklı bir gelişim için düzenli ballı süt içmelidir. Fakat büyük küçük demeden ballı sütü herkes tüketmelidir. Bu özel karışım stresi azaltır ve rahatlamasını sağlar.

Ballı Sütün Faydaları
Ballı sütün faydaları

Ballı Sütün Faydaları

Süt ve Bal karışımı, cildinizi, saçınızın sağlığını iyileştirir ve sinirim, uyku düzensizliğine, dayanıklılığıza ve kemiklerin güçlenmesine büyük destek verir. Ballı sütün faydalarını madde madde açıklamak gerekirse;

 • Dayanıklılığınızı Artırır

Ballı sütün içeriğinde karbonhidrat, protein ve diğer mineraller sayesinde dayanıklılığı artıran etkenler vardır. Sabah kalktığınızda bir bardak ılık ballı süt içerek metabolik hızını arttırdığı için gün boyunca gerekli tüm enerjiyi verip vücudun çalışmasını hızlandırır.

 • Solunum Hastalıklarına Karşı Savaşır

Ilık ballı süt içmek, solunum yolu enfeksiyonlarını rahatlatır ve bakterileri temizler. Öksürüğünüzü azaltır. Eğer boğazınız acıyorsa ballı süt size iyi gelecektir.

 • Sindirim Sisteminizi Destekler

Balın probiyotik özelliği olan, sindirim sisteminde faydalıdır. İyi huylu olan bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bal ile sütü karıştırıp düzenli içildiğinde kabızlık, kramp ve şişkinlik sorunlarınızı ortadan kaldırır. Ballı sütün faydalarına devam edelim.

 • Stresi Azaltır

Süt ve bal içmek, beynindeki serotonin salgıladığı için gevşemeye yardımcı olur. Kortizol seviyesini (stres) oldukça da düşürür. Hormonun iç organlardaki hasarı düzeltmesinde yardımcı olur. Aşırı stres altındaysanız ilk önce rahat bir ortama geçip ardından ballı sütünüzü için. Ballı sütün faydalarından yararlanın.

Okumanızı Öneririz;  Ağlamanın Faydaları ve Zararları
Ballı sütün faydaları
Ballı sütün faydaları

 

 • Uykusuzluğu Azaltır

Ballı sütün faydaları nelerdir sorusunun cevabı; Ballı süt uyumanın güç olduğu zamanlarda mükemmel bir çaredir. Süt ve Bal ayrı ayrı uyutmasında yardımcı olmaktadır fakat karıştırarak içildiğinde etkisi daha fazladır.

 • Kemik Sağlığınıza Katkıda Bulunur

Süt kalsiyum bakımdan zengin bir besin kaynağıdır. Lakin kalsiyum tek başına kemiklere asimile olmasına yardımcı olamaz. Bal vücuttaki besin kaynaklarının taşınmasında çok etkilidir ve kalsiyum alımında yardımcı olur.

 • Konsantrasyonu Artırır

Ballı Sütün faydalarından bir tanesi de; konsantrasyonu artırıp daha çok odaklanmanızı sağlar.

 • Daha Zinde Olmasını Sağlar

Balın içeriğinde bulunan Ergojenik bir asitler sayesinde zinde olması için bir süre boyunca enerji salarak dayanıklı olmanızı sağlar.

 • Mide Enfeksiyonlarla Savaşır

Ballı sütün antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri, midenin içerisinde enfeksiyonları yok etmeye çalışır. Bağırsak bakterisi florasını daha normal değerlere döndürür ve iyileşmesini sağlar.

 • Kabızlığı Azaltır

Ballı Süt içtikten sonra kabızlığı hafifletmekte faydalıdır. Bal bağırsak hareketini iyileştirmek için bağırsağı stabilize eden enzimlerle yüklenir. Böylece bağırsağı bozabilecek stafilokok bakterileri öldürür.

 • Antibakteriyel Özellikler

Ballı sütün faydalarından belki de en önemlisi; stafilokok gibi bakteriler üzerinde antibakteriyel özelliği sayesinde etkilir. Ayrıca üst solunum enfeksiyonlara karşı etkisi yüksektir.

Bal gibi Mineraller bakımından oldukça güçlü olan bu makelemizi de okumanızı öneririz. Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir

Ballı Süt Nasıl Yapılır?

Doğal Süt ve Doğal çiçek balı ya da çam balı malzemelerinizi hazırlayın. Bir kupa bardağın içine çok kaynatılmayacak şekilde ısıtıp koyun. Ardından bir çay kaşığı balı içine koyun, tadı yetersiz gelirse biraz daha ekleyin.

Ballı Sütün Zararları Var mıdır?

Ballı sütün faydalarını anlattık, peki zararlarından bahsedelim. Balın içeriğinde glikoz, fruktoz ve sükroz gibi şekerler bulunmaktadır ve karbonhidrat bakımdan zengin bir besindir. Yani kalorisi çok fazladır. Bu yüzden kilo alabilirsiniz. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ballı süt içmeyiniz.

Okumanızı Öneririz;  Limon Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bağışlık seviyesi düşük olan insanlar için; bazı balların içinde mikrop bulunabileceğinden dolayı uzak durmalarında fayda var. Balda kanama riskine yol açabileceği için kanama hastalıkları olan insanlar baldan uzak durması gerekir.

Ballı sütün faydaları adlı makalemiz burada sona ermiştir, okuduğunuz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu