İçecekler

Tarçınlı Su İçmenin Yararları 

Tarçınlı su özellikleri bakımından oldukça zengindir. Birçok kişi zengin içeriği ve yararları nedeni ile düzenli olarak tarçınlı su tüketmektedir. Tarçınlı su tüketiminin kontrollü olması ve on beş günü geçmemesi ise doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Tarçınlı Su Nedir?

Tarçınlı su içeriği sadece tarçın ve sudan oluşsa da içerisine farklı maddeler de eklenebilir. Günümüzde suyun sade tüketilmesi yerine içerisine farklı sebze ve baharatların eklenmesi daha sık görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni ise ödem oluşumunu engellemek ve sudan tam verim alınmasını sağlamaktır. Tarçınlı suyun içerisine isteyenler limon, salatalık, fesleğen ve nane gibi ek maddeler de koyarak daha zengin bir içeriğe ulaşabilir. Ancak suyun, su olarak tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. 

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır? 

Tarçınlı su tarifinin hazırlanması son derece kolaydır. Suyun içerisine tarçın çubuklarının atılması ve belirli bir süre boyunca suda kalmasına izin verilmesi gerekir. Tarçınlı su sabah aç karnına içilebileceği gibi günün farklı saatlerinde de tercih edilebilir. Tarçınlı suyun hazırlanması ve tüketilmesi oldukça basittir. Eğer tarçın çubuk değil toz olarak bulunuyor ise bir çay kaşığı kadar su bardağına atılması yeterli olacaktır. Daha fazla tüketim yapılmamasına dikkat etmek gerekir. 

Tarçınlı Su Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Tarçınlı su tüketim miktarı en fazla bir bardak olmalıdır. Uzman tavsiyelerine bakıldığı zaman tarçınlı suyun günde en fazla bir su bardağı kadar tüketilmesi gerektiği görülmektedir. Tarçınlı su tüketimi fazla yapıldığı takdirde yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca her gün düzenli olarak tüketilmemesi ve en fazla on beş gün üst üste içilmesi önerilir. Uzun süre kullanıldığı takdirde yan etkileri kendini göstermeye başlayacaktır. Bu yan etkiler arasında ise kabızlık önemli bir rol oynar. Tarçınlı su tüketim miktarının azaltılması ise kabızlık problemini çözecek en önemli unsurdur. 

Okumanızı Öneririz;  Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı Su Kilo Verdirir Mi?

Tarçınlı su diyet yaparak kilo vermeye çalışan kişilere profesyonel diyetisyenler tarafından önerilen bir içecektir. Tarçınlı su içerek kilo vermek mümkündür ancak bu sürdürülebilir bir yöntem değildir. Vücutta biriken ödemin atılmasına neden olduğu için kişiler kilo verdiklerini de sanabilir. Kilo vermek için profesyonel destek alınması, spor yapılması ve kalori alımına dikkat edilmesi gerekir. Tarçınlı su bu noktada sadece destekleyici bir öge olarak kabul edilir. Doğrudan kilo vermek için tarçınlı su tüketimine güvenmek ise son derece yanlıştır. 

Tarçınlı Su Yararları Nedir? 

Tarçınlı suyun faydaları şunlardır: 

  • Tokluk hissi sağlar. 
  • Ödem attırır. 
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır. 
  • Sindirimi kolaylaştırır. 
  • Antibakteriyel özelliği neticesinde enfeksiyon ve iltihap oluşumunu engeller. 
  • Vücuttan toksinleri atar. 
  • Yeni toksinlerin vücuda girmesini engeller. 
  • Regl ağrısına ve sendromlarına iyi gelir. 
  • Regl tarihlerini düzenler. 
  • Su kaybını önler.

Tarçınlı su yararlı olsa da fazla ve gereksiz tüketilmemesine dikkat etmek gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu