Meyvelerİçecekler

Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Doğal ilaç olan Nar ve Nar Suyunun faydaları hakkında konuşalım. Tarih boyunca Nar çok faydalı bir bitki olarak bilinmektedir. Şu an dünyanın her yerinde tıbbi bir meyve olarak da bilinen nar, git gide popüler olmaya devam ediyor. Birçok sağlık sektörü uzmanı, Narın güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerine sahip olduğu için ona “mucize meyve” ismini takmıştır.

Türlü şifa kitaplarında mutlaka yer verilen ve günümüzde dünyanın en popüler ve en lezzetli meyvelerinden biri olan Nar oldukça faydalı bir meyvedir. Kaliforniya’da 1769’da İspanyollar tarafından keşfedilmiştir. Narın lezzetine kavuşabilmesi için havanın çok sıcak olması gerekir. Amerikanın batı bölgelerinde de yetiştiği biliniyor.

Nar, parlak, kırmızı rengiyle, taç şekline benzeyen yapısıyla farklı ve güzel bir meyvedir. Meyvenin içinde 600 civarında taneleri vardır, acı ve tatlı olarak değişmektedir, beyaz zarlarla ayrılmış, yakut kırmızısı taneleriyle, tamamen benzersizdir. Taneleri, tatlılar ve yemekler üzerine serpildiğinde güzel bir sunum ve lezzet oluşturur.

Narı, sert kabuğunu bıçak yardımıyla açarak yiyebilirsiniz. Tanelerini daha kolay çıkarmak için, bir kase soğuk suya batırın, altına düşecek olan taneleri düşürmek için yüzeyin altında tutun. Daha sonra kabuklu yüzeyinden taneler üçer beşer düşmeye başlayacaktır.

Taze bir bardak nar suyu içmenin faydaları inanılmaz derecede fazladır.

Nar ve Nar Suyunun faydaları

Nar ve Nar Suyunun Faydaları ve İçerdiği Vitaminler

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • Demir
 • Folik asit
 • Ellagik Asit
 • Potasyum
 • Manganez
 • Fosforlu
 • Kalsiyum

Narı yemeklerde veya tatlılarda kullanmak, meyve suyunu içmek araştırmalara göre bu vitaminleri ve mineralleri boşuna içermediğini gösteriyor. Yeme içmenin dışında, bazı kanserlere, yaşlanma ve daha pek çok hastalıkla mücadele edebiliyor. ,”Nar suyu, antioksidanlar gibi davranan, vücudu oksidatif strese karşı koruyan, kanserlerin, inflamasyonun ve kalp hastalığının gelişiminde rol oynayan polifenoller içeriyor” içerir. Çalışmalar nar suyunun Alzheimer ve dişlerde oluşan plaklardan korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir ve hatta kilo vermek isteyenlere de önerilmektedir.

Okumanızı Öneririz;  Şalgamın ve Şalgam Suyunun Faydaları

Nar acı bir meyvedir, pişme durumuna göre tatlı da olabilir çok yönlü olduğu için, araştırmacılar narın faydalarını hala kapsamlı bir şekilde inceliyor. Ama tüm araştırmacıların ortak söylediği şey, Nar, fayda sağlayan bir güç merkezidir. İşte Nar ve Nar Suyunun faydalarından bazıları şöyledir:

 • Tansiyonu Düşürür ve Kan Basıncını Dengeler

Bir araştırmaya göre iki hafta boyunca her gün 5 bardak nar suyu içen yüksek tansiyonlu insanların kan basıncında belirgin bir düşüş olduğu görülmüştür. Meyve suyundaki polifenollerin çeşitli mekanizmalar yoluyla sistolik kan basıncını düşürmesinden sorumlu olduğunu iddia edilmektedir. “Bu nedenle Nar tansiyonu düşürme konusunda kapsamlı bir kan basıncı düşürme tedavisinde önemli bir meyvemizdir.

 • Kolesterolü Düşürür ve Kalp hastalığına Yakalanma Riskinizi Azaltır

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda narların “kötü” kolesterolü (LDL) düşürerek kolestrol seviyeleriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Nar aynı zamanda arterlerinizdeki plak oluşumunu önlemek için LDK oksidasyonunu (plak oluşumuna büyük katkıda bulunan) azaltan fitokimyasal maddeleri kullanır, böylece kalp hastalığı riskinizi azaltır.

 • Anemi ile Savaşır

Yine bilimsel olarak yapılmış bir araştırmaya göre örneğin halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi ve işitme kaybı gibi anemi belirtilerini azaltmaya yardımcı olan mineral ve demiri absorbe etmek için vücudun yeteneğini geliştirir. Eğer anemiyseniz, boş bir mide de sabahları orta boy bir nar yiyin veya kahvaltı ile bir bardak nar suyu içmeyi deneyin.

 • Dişlerde Plak Oluşmasını Önler

Düzenli olarak Nar suyu içenlerin dişleri sağlıklı olur. Neden mi? Çünkü nar suyu antibakteriyel ve antiviral özelliklerinin yanı sıra diş plağı mikroorganizmalarına karşı da korur. Bir çalışmaya göre Yaşam Antik Bilimi  (şekersiz) nar suyu içmek %32 oranında plak oluşturan birimin azaldığı görüldü.

 • Daha Sağlıklı Cilde Kavuşmanızı Sağlar

Hepimiz cildimizin sağlıklı görünmesini isteriz ama çoğu zaman bunun için bir maske bile yapmaya üşeniriz. İşte sizi çok da yormayacak bir alternatif, Nar, cildinizi nemli tuttma özelliğine sahiptir ve bir omega 5 yağ asidi bakımından da oldukça zengindir. En önemlisi nar kolajen içerdiğinden, cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve sıkı olmasına yardımcı olur. Narlar, sebum üretimini düzenleyerek, sivilcelere neden olan cildinizin salgıladığı yağlı maddeleri ve cilt inflamasyonunu azaltarak sivilceleri önler. Akne ve sivilceyle mücadelede de etkin bir oynar.

 • Genç Hissetmenizi Sağlar

Narlar cildinizi genç hissetmenize neden olan birkaç anti-aging denilen özelliğe sahiptir. Cildinizin dış tabakasını güçlendirmeye yardımcı olur, cildin hasarını onarır, elastin ve kollajen üreten hücrelerin ömrünü uzatır ve inflamasyonu azaltır ve sizi daha az kırışıklara ve daha genç görünümlü bir cilde kavuşturur. Nar birçok doğal ürünün içinde de kullanılmaktadır; yağlar, serumlar, yüz kremleri. Çünkü içerdiği besin değerleri sayesinde eşsiz bir fayda sağlıyor. Nar suyu cildinizi korumaya güneş hasarı, daha az yaşlılık lekeleri oluşmasını engelleyerek görevini yerine getirir. Narın taze sıkılmış olmasına özen gösterirseniz iyi olur. Yalnızca nar için söylemiyoruz, meyveler taze olduklarında daha faydalı olurlar.

 • Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Çekirdeğinde ve yaprağında yüksek seviyelerde elyaf ve c vitamini bulunduğundan, narlar açlığınızı azaltabilir. Sağlık koçlarına göre “nar ekstresinin obezite için bir iştah bastırıcı olarak kullanılabileceğini” savunurlar. Araştırmalar iştahı bastırmanın yanı sıra yaprak özütü enerji alımını yavaşlattığını ve pankreastaki lipaz aktivitesini düşürdüğünü gösteriyor. Kilo vermek isteyenlerin günde bir adet nar tüketmeleri onları daha tok tutacaktır. Nar ve Nar Suyunun faydalarına devam edelim. 

 • Meme Kanserinden Korur

Nar ve Nar Suyunun faydaları faydaları yazmakla bitmez. Nar doğal aromataz inhibitörleri içeren nadir gıdalardan biridir. Bu meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önleyebilir, hatta bazılarını öldürebilir demektir. Araştırmalar, nar suyu içindeki polifenollerin meme kanalı astarındaki kanser hücrelerinde etkili olduğunu ve bu nar yağının kanser hücrelerinin yayılmasını %90’a kadar engelleyebildiğini gösteriyor.

 • Diğer Kanserlere Karşı Korur

Nar, antioksidan, c vitamini, a vitamini ve demir düzeyleri yüksek olması nedeniyle bazı kanserlerle mücadele edebilir. Bu vitaminler ve mineraller hücrelere zarar vermesini önler. Meyve ayrıca, meyve suyu, yağ ve öz ile birlikte  kanserle savaşan anti-inflamatuar özellikler de uygular. Göğüs kanserine ek olarak narın faydalı olduğu diğer,  prostat, deri , kolon ve akciğer kanserlerine karşı faydalıdır. Açık olmak gerekir ki nar kanser için harika bir gıda, mutlaka yiyin ve kurtulun diyemeyiz. Sadece mevcut tedaviye katkıda bulunma özelliğini taşımaktadır. Bununla birlikte, tümörlerin önlenmesinde de yardımcı olabilirler.

 • Alzhaimer Olmanızı Önler

Çeşitli üniversitelerde yapılan uzun araştırmalar sonunda Nar‘ın doğal bileşiği (punicalagin) Alzheimer hastalığı ile ilişkili nöro-inflamasyonu tedavisine yardımcı olmak için, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bulundu. Alzheimer tedavisinde nar oldukça faydalıdır ve ilerlemesini de yavaşlatabilir.

 • Nar Suyu Sperm Kalitesini Arttırır

Fırat Üniversitesi’ndeki bir doktorun araştırması da nar suyunun testosteron düzeylerini arttırdığını ve sperm kalitesini arttırdığını buldu. Araştırmacılara göre, yedi hafta boyunca her gün bir miktar nar suyu içmek Nar Suyu’nun sperm ve kandaki doğal antioksidanların üretimine neden olduğunu ve spermdeki savunmasız yağ asitlerinin oksidasyona karşı korunmasına neden olduğunu buldu.

Sperm sayısını artırmak için yazılmış önerileri bu makalemizde ayrıca görebilirsiniz; Spermin Cilde Faydaları Nelerdir

Narın Besin Değerleri

Amt. başına
hizmet
Günlük
Değer *
Kalori 83
Yağlı Kaloriler 10
Toplam yağ 1 g %2
Doymuş yağ 0 g %1
Trans yağ    
Kolesterol 0 mg 0%
Sodyum 3 mg 0%
Toplam Karbonhidratlar 19 g % 6
Diyet lifi 4 gr % 16
Şeker 14 g
Protein 2 g
A vitamini %1 C vitamini %2
Kalsiyum %5 Demir %16
 • Nar suyu nasıl içilmelidir?

Şimdiye kadar en iyi Nar Suyu taze ve evde sıkılmış olandır. Birkaç dakika içinde hızlı ve kolay bir şekilde kendi Nar suyunuzu yapabilirsiniz. Bu işlem gözünüzde büyümesin. Narı kesip açtıktan sonra suyu dolu bir kaseye koyun.

Okumanızı Öneririz;  Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Beyaz zar üst üste yüzerken tanelerin dibe battığını görürsünüz. Bir süre bekledikten sonra zarı soyarak atın, yalnızca kırmızı taneleri bırakın ve suyu boşaltın sonra da taneleri bir blenderin içine koyun.

Taneleri bir bir kaba sıkın. Bu bir bardak nar suyu sağlığınız için çok etkili bir karışımdır.Nar ve Nar Suyunun faydalarına kaldığımız yerden devam edelim. 

 • Nar suyu nereden alınmalıdır?

Nar ve Nar Suyunun faydalarından yararlanmak istiyorsanız; Bakkallar da ve Marketlerde satılan pek çok nar suyu, aslında meyve suyu karışımları (elma, armut veya üzüm) ve aynı zamanda su ve şeker ile yapılır. Aradığınız besin değerine sahip olmadıkları için bu karışımlardan uzak durmanız önemlidir.

Nar suyu alırken, “% 100 Nar Suyu” etiketli ürünler arayın. Gerçek nar suyu genellikle diğer nar sularından daha pahalıdır.

Şunu da belirtmemizde fayda var “malik asit” veya “sitrik asit” ihtiva eden meyvelerden kaçının, çünkü bunlar ürünün sulandırıldığı gerçeğini gizlemek yazılmıştır.

Nar ve Nar Suyunun faydaları adlı makalemiz burada sona erdi. Eğer bu makalemiz size faydalı olduysa ne mutlu bize. Lütfen yorum yazmayı ve paylaşmayı lütfen unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu