Yararlı Bilgiler

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Hamsinin Besin Değerleri Nasıldır?

Hamsi Balığı; en çok Karadeniz, Marmara ve Akdeniz denizlerinde bulunan tuzlu su balığıdır. Hamsinin faydaları bakımdan da müthiş bir balıktır. Türkiye’nin her yerinde sevilen balıktır fakat Karadeniz mutfağı ile özdeşleşmiştir. Uzmanlarda böyle bir balığın sağlık açısından oldukça iyi bir seçim olduğunu söylemektedir.

Konumuzla yakından ilgisi olan Balık Yağ Hapının Faydalarını mutlaka inceleyiniz.

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

 • Hamsinin besin değerleri oldukça yararlıdır. Bunlardan birisi Omega-3’tür. İçerisinde bulunan yağ asitleri kalp ve beyin sağlığı için çok faydalıdır. Kalp hastalıklarını engellemeye çalışan Omega-3 kötü kolesterol seviyesini düşürür ardından iyi huylu kolesterol seviyesini yükseltir. Çocukların beyin gelişimi için mutlaka gereklidir. Omega-3 gibi yağ asistleri vücut için son derece önemlidir.
 • Hamsi protein bakımından da zengin bir balıktır. 200 gram hamside bulunan protein günlük ihtiyacı tamamen karşılar. Yeni dokuların oluşması için proteinin yapı taşlarına ihtiyaç vardır bu nedenle çocukların gelişimi açısından çok önemlidir.
 • Hamsinin Faydaları içeriğinde bulunan vitamin açısından oldukça çoktur. B2,  B12, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Hamsinin besin değerleri araştırıldığında en çok bulunan B3 vitaminidir. B3 vitamini insanın metabolizmasını düzenler ve beyin sağlığını destekler. Unutkanlığı ve Alzheimer hastalığını engellemeye çalışır.100 gram hamsi balığı b3 vitamin ihtiyacınızı karşılar.

Hamsinin Faydaları

Hamsi Nasıl Temizlenir?

Hamsi balığı nasıl temizlenir en basitinden anlatmaya çalışalım.

 1. İlk önce balığın kafası yukarıda olacak şekilde avcunuzun içinde tutun ve bıçak yardımıyla başlarını ayırın ve kenara koyun.
 2. Balığın gövdesinden kuyruğa kadar işaret parmağınızla yavaş yavaş bastırarak içindekileri çıkarıp temizleyin.
 3. Kılçığı ayıklamak istiyorsanız ikiye bölerek yapın.
 4. Balığa zarar vermeden kılçığı etinden ayırın.
 5. Ayıklandıktan sonra bir süre tuzlu suda bekletin.
 6. Ardından artık hamsiler pişmeye hazırdır.
Okumanızı Öneririz;  İmitasyon Ürünlerin Zararları Nelerdir? Sahte Takıların zararları Var mıdır?

Hamsinin Kalori ve Besin Değerleri?

Hamsi balığının kalorisi düşüktür fakat protein, vitamin ve minerallerin miktarı oldukça yüksektir. Bu sebeple kilo vermek isteyen insanlar diyet listesine ekleyebilirler. İçeriğinde bulunan yüksek protein doygunluk hissi vermektedir.

100 Gram hamsi balığının 130 kalori ve yüksek oranda protein depoladığı ve diğer hamsinin faydalarını göz önüne alırsak hamsi çok lezzetli bir diyet yemeği olduğu söylenebilir.

 • 100 gram hamsi tava 680 kalori
 • Hamsi füme 97 kalori
 • Hamsi pilav 335 kalori
 • Fırında buğulama 100 gram hamsi 80 kalori

Hamsi Hangi Mevsimde Tüketilir?

Balığın tadını ve kalitesini mevsimler belirler. Belli aylarda bazı tür balıklar daha çok bulunur. Takvimde her balığın kendi özel zamanları vardır. Yağlanan balık her zaman daha kaliteli olur.. Denizin yüzeyine çıkan, miktarı ve yağ oranı artan hamsi balıkların mevsimi Aralık ayında başlar. . Taze balığın derisi gergin, solungaçları kırmızı, gözleri parlak, kuyruğu dik pulları da sağlam olur. Bu şartlar sağlandığında taze balık temin etmiş olursunuz.

Hamsinin Faydaları makalemizde burada sonlanmıştır, okuduğunuz için teşekkürler, lütfen varsa yorumunuz yapınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu