Yararlı Bilgiler

Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Yapılır?

5000 yıllık geçmişi olan bir alternatif tıp olan hacamatın faydaları ve zararları nelerdir yapanlara ve yaptıranlara sorduk öğrendik. Oldukça eski olan tedavi yöntemi hacamatın, vücuttaki toksinlerin ve ölü hücrelerin atılmasını sağladığı düşünülüyor. Peki Hacamat nedir ve hacamatın faydaları ve zararları nelerdir anlatalım;

Hacamat nedir?

Kelime kökeni Arapçadan gelmektedir,  Arapçada “hücum” manasına gelmektedir. Eski Mısırda başlandığı düşünülmektedir. Hacamat tedavisi ıslak kupalar yardımı ile vücuttan toksinleri ve ölü hücreleri atmaktadır. Bu tedavi yöntemi orta doğu ülkelerinde uygulanmaktadır ve bu tedaviyi uygularken geniş bir kupa ya da kavanoz veya cam bardak kullanılmaktadır. Hacamat tekniği bir çeşit vakumlama tekniği gibidir yaptırıldıktan sonra daha dirençli ve bağışıklık sistemin güçlendirdiklerini söylüyorlar.
hacamatın faydaları nelerdir

Hacamat nasıl yapılır?

Özellikle uyaralım, evde hacamat yapmak son derece zararlıdır ve riskli sonuçları olabilir.

Hacamat yapımında önce yapılacak olan bölgeye iğne ile bir çizgi çiziliyor. Daha sonra steril olan bardak ya da kavanoz konularak bu çizgiden kirli kanın vakumlanması bekleniliyor. Hacamat tedavisi tekniğinde kupanın içinde biriken kan, esasında kan özelliğini yitirilmiştir ve koyu renkli bir sıvıdır. Bu kirli kanın bağışıklığa zarar verildiği düşünülüyor. Şimdi Hacamatın faydaları nelerdir onu anlatmadan evvel tekrar vurguluyorum.

Editör Tavsiyesi: Evde denemeyiniz. Ciddi sonuçları olabilir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

  • Kanın içerisinde bulunan toksinleri atmak ve serbest radikallerin yaratmış olduğu hasarları onarıldığı,
  • Kandaki detoks ve yenilenme özelliği yarattığı,
  • Stresi azaltıp bireyin rahatlattığı,
  • hacamat yaptırmak, bedenin direncini daha da yükseltiği,
  • kansızlığı azalttığı,
  • hacamat yaptırmak daha da enerjik hissettirdiği,
  • Regl ağrısına ve regl düzensizliğine iyi geldiği,
  • Görme hücrelerinin yenilendiğini düşünülüyor.

Hacamatın zararları nelerdir?

Hacamatın faydaları nelerdir öğrendiğimize göre şimdi de Hacamatın zararları nelerdir onları belirtelim.

Okumanızı Öneririz;  Hamsinin Faydaları Nelerdir?

Profesyonel olmayan kişiler tarafından yapıldığında ciltte lekeler ve yanık görüntüler ortaya çıkmaktadır. Steril bir ortamda yapılmazsa iğne kesiklerinden enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Bunlara dikkat edilmezse daha sonra büyük sağlık sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Hacamat yapıldıktan sonra en büyük cilt sorunlarından birisi kızarıklık ve morarmalardır. Alternatif tıp yöntemi olan hacamat tedavisi yapıldıktan sonra tahrişler ortaya çıkar.

Hacamatın faydaları nelerdir adlı makalemiz burada sonlanmıştır. Okuduğunuz için teşekkürler. Konu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu