Meyveler

Hindistan cevizinin yararları ve zararları

Hindistan Cevizinin Yararları ve Zararları konusuna değinecek olursak; Oldukça lezzetli olan Hindistan cevizinin faydaları oldukça fazladır. Bu yararları sayesinde günümüzde geçen gün tüketimi artmıştır.  Günümüz imkanları fazlasıyla arttığından tropikal iklimlerde yetişen Hindistan cevizi her yerde ulaşılabilir bir hale gelmiştir. İsteyen herkes bu lezzetli meyveye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Hindistan cevizinin yararları ve zararları mevcuttur. Hindistan cevizinin yararları bu şekildedir:

 1. Hindistan cevizi kanserden korur. Kanserle savaşıp kanser hücrelerini yok eder.
 2. Hindistan cevizi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 3. Ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.
 4.  Kemik yapısını çok güçlendirir.
 5. İdrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna karşı sizleri korur.
 6. Kolesterolü dengeleme özelliğine sahiptir.
 7. Hamilelik boyunca bebeğin gelişimine   katkı sağlar.
 8. Cilde doğal bir güzellik ve de canlılık verir.
 9. Kilo vermeye katkı sağlar.
 10. Stresi azaltır, yorgunluğa iyi gelir.
 11. Egzama hastalığına iyi gelir.
 12. Saçlarınızın uzamasına yardım eder.
 13. Kalsiyum ve demir kaynağıdır.
 14. C vitamini açısından zengindir.
 15. İçinde bolca potasyum ve mineral bulunur.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ ZARARLARI

Hindistan cevizinin de zararları bulunmaktadır. Zararları çok bilinmese de aslında çok kullanımında kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu zararlar şu şekildedir:

 • Hindistan cevizinin bilinçsiz tüketimi, bağırsakta bulanan zararlı bakterileri öldürmesi sebebi ile ishale sebep olabilir.
 • Cilt tipi yağlı olan kişilerde sivilceye sebep olabilir.
 • Hindistan cevizi yağı, bitkisel olmasına rağmen doymuş yağ da içerir. Bu sebeple tüketim miktarı ve de sıklığı daima kontrol altına alınmalıdır. Fazla tüketimi kolesterolü yükseltir.
 • Kalp hastalıkları riskini artırır.  Son zamanlarda yapılan çalışmalarda Hindistan cevizinin hem iyi hem de kötü huylu olan kolesterolü yükselttiği gözlemlenmiştir.
 • Früktoz emilimi sıkıntısı yaşayanlarda bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir.
 • Özellikle alerjik bünyesi olanların çok dikkatli tüketmesi gerekir.
 • Hypertiroid hastalığına sahip olan çocuklarda, tiroit bezi rahatsızlıklarına sebep olabilir. Doktora danışılıp tüketilmelidir.
 • Hindistan cevizi  detoksu yapan bireylerin baş ağrısı yaşama problemleri üzerinde durulmaktadır.  Bunun sebebi Hindistan cevizi içerisinde bulunan orta zincirli yağ asitleri, vücutta bulunan mantarları parçalar ve de toksinler oluşur. Bu toksinler ise baş ağrısına neden olabilir.
 • Hindistan cevizinin ‘candida’ tedavisinde çok etkili olduğu düşünülse de aslında etkili olmaz.
 • Hindistan cevizi içerisindeki orta zincirli yağ asitlerini karaciğere taşınır ve de burada enerjiye çevirilirler. Bu durumsa karaciğerleri baskı altına alır ve uzun dönemde karaciğere zarar dahi verebilir. Bu sebeple karaciğer hastalığınız veya şeker hastalığınız varsa bu tarz orta zincirli yağ asitlerini tüketirken çok dikkatli davranmalısınız.
 • Hindistan cevizini yemekler içerisinde tüketmek her ne kadar sağlıklı gibi görünse de sonuçta bu da bir çeşit yağdır ve aşırı tüketimi sağlığa zarar verir.
 • Hindistan cevizine alerjisi olan bireyler kozmetik ürünlerin içeriklerine çok dikkat etmelidir. Çoğu ürünün içeriğinde Hindistan cevizi olduğu bilinir.
Okumanızı Öneririz;  Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Tüm bu zararlar bilinçsiz tüketim kaynaklıdır. Özel olarak bir hastalığı bulunan bireyler uzman bir doktora danışarak kontrollü bir şekilde Hindistan cevizi tüketimi gerçekleştirmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu