Vitaminler

E Vitaminin Faydaları Nelerdir ve Nelerde Bulunur?

E Vitaminin faydaları nelerdir ve E Vitamin hangi besinlerde bulunur hepsini makalemize yer vereceğiz. Vitaminler biyolojik yaşamın sürdürülebilirliğinin vazgeçilmez koşuludur. Bu organik maddelerin yapısal içeriği karmaşık olmamakla birlikte, alınmadığında hastalık ve nihayetinde yaşam döngüsü son bulacaktır. Bunlardan A vitaminini karaciğer depolayabilse de, diğer vitaminler uzun süre korunamaz. Buna tabi ki E vitamini de dahildir. E vitamini özellikle çocuk yaştaki bireylerin gelişim sürecinde önemli rol oynar. Bunun dışında her yaştan kişi için yara tedavisi için etkili çözüm sunar.

En önemli rolü antioksidan özelliği taşımasıdır. Bilindiği üzere antioksidanlar kanser başta olmak üzere birçok önemli hastalığa karşı önleyici rol üstlenir. Göz sağlığını korur, cilt sorunlarını giderir, Alzheimeri geciktirir, hücreleri onarır, dokusal yapıların bozulmasını yavaşlatıp yaşlanmayı geciktirir, radyoaktif etkilerden vücudu korur, kolesterolü gerekli seviyede tutar, Timüs bezini zararlı etkenlerden korur, hatta stresi dahi azaltır. Ayrıca AIDS’ten kansızlığa kadar çok sayıda hastalar için E vitamini verilir.

Kalp hastaları özellikle E vitaminini eksik etmemelidir. Peki diğer vitaminlerle olan ilişkisi nedir? E vitamini özellikle C vitamini ve selenyum maddesiyle güçlü bir etkileşim sergiler. A vitaminiyle birlikte alınınca olumlu etkisi hızlanır. B12’nin asıl misyonundan sapmasını önler. K vitaminini motive eder. Özetle E vitamini, ölçüsüne uygun şekilde hayatımızda eksik olmamalıdır. Kısa cümlelerle maddeler halinde yazmak gerekirse;

 • Cildin güzel görünmesini sağlamaktadır.
 • Ciltte bulunan ince kırışıkları ve sıkılık kaybını büyük oranda azaltmaya çalışır.
 • Ciltteki UV hasarını azaltmaktadır.
 • Cildin tonunu daha aydınlık olmasını sağlamaktadır.
 • Cildin koruyucu tabakasını güçlendirir, bu sebeple ciltteki tabakasında oluşan, cildin kurumasından oluşan sıkılığı kaybettikten sonra oluşan küçük çatlakların kapanmasını sağlar.
 • E Vitaminin Faydaları Nelerdir makalemizde en önemli maddelerden birisi; Yara izlerin ve yanıkların azalmasını sağlamaktadır.
 • E vitamininin faydalarından bir tanesi antioksidan özelliği sayesinde ciltte oluşan siyah noktalarını oluşmasını engeller.
 • Çevreden ötürü zarar gören cilde bakım yapar.
Okumanızı Öneririz;  Apikobal Nedir? Apikobal Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

E Vitaminin Faydaları Nelerdir

 • E Vitaminin Ortaya Çıkışı Ve E Vitamini Nelerde Var?

E vitamini ilk defa 1922’de bir laboratuvar deneyinde gözlemlenmiş ve kısa sürede izolasyona tabi tutularak sağlıkta kullanımına başlanmıştır. E vitamininde günlük tavsiye edilen miktar 10 mg olmakla birlikte, kişisel diyete göre alınacak miktar değişebilir. Doymamış yağ asit oranı yükselince E vitamini gereksinimi de artar. Bununla birlikte besinlerde E vitamini içeriği zengindir. E vitaminin bulunduğu başlıca besin kaynakları şunlardır:

 1. Çilek
 2. Ay çekirdeği
 3. Avokado
 4. Kiraz
 5. Yeşil sebzeler
 6. Böğürtlen
 7. Ceviz
 8. Domates
 • E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır Ve Sonuçları Nelerdir?

E vitamininin kuşkusuz en önemli işlevi bağışıklıkta antioksidan olarak rol almasıdır. Böylece hücre hasarları, dokusal bozukluklar onarılır. E vitamininin eksikliği genellikle şu durumlarda belirir: Erken doğum, hemodiyaliz hastaları, çölyak hastalığı, genetik eritrosit bozukluklar. Bunun dışında E vitamini eksik alındığında kaslarda zayıflama, dengesiz yürüyüşler, gözlerde irade dışı tepkisel hareketler, sinir hücrelerinde yıpranmalar. Bu nedenle 11 yaş sonrası erkekler günlük 15 mg, kadınlarsa 12 mg E vitamini almalıdır.

Makale oluştururken yardım alınan kaynak: E Vitaminin Faydaları Nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu