Meyveler

Greyfurtun Yararları ve Zararları

Greyfurtun yararları ve zararları oldukça fazladır. Greyfurt genellikle kış ayında satılmakla birlikte pek tercih edilen bir meyve değildir. Portakaldan daha faydalı olan greyfurt, sindirim sisteminden kronik rahatsızlıklara kadar büyük fayda sağlamaktadır. C vitamini bakımından zengin olduğundan gribe oldukça faydalıdır. Greyfurt aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olurken vücudun ihtiyacı bulunan mineral yağ, protein ya da vitaminleri depolayarak zayıflarken güçten düşmemenizi sağlar. Orta boy bir greyfurt da; 74 kalori, 13 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 2 gram lif, 66 mg C vitamini, 270 mg potasyum ve 3 mg sodyum bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu C vitamini; kalp hastalığına ve kansere yol açan kötü huylu hücrelerin yok etmede işe yarar. Yine içerisinde yer alan likopen; oluşan kanserin gelişmesini önleyerek kanser tedavilerinde sıkça kullanılan bir antioksidandır.

Greyfurtun Faydaları

Greyfurt içerisinde bulundurduğu vitamin, mineral gibi maddeler sayesinde oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca greyfurtun içerisinde neredeyse yok denebilecek kadar kolesterol bulunmaktadır.  Hamilelik ya da emzirme dönemi geçiren anneler doktorlarına danışarak kullanmalılar. Tüm bunların yanında greyfurt şeker hastası olan hastalar için hiçbir sorun yaratmadan tüketmeye imkan verir. Greyfurt, sindirim sistemini ve metabolizmaya faydalı olup zayıflamaya yardımcı olur. Fakat tek başına greyfurt işe yaramayacağından sadece greyfurt tüketerek zayıflamayı beklememekte fayda vardır.  Greyfurt, içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini sayesinde idrarın ph değerini düzenleyerek böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. Greyfurt, içerisinde bulundurduğu zengin besin değerleri sayesinde kandaki değerleri düzenler ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışında düzenler. Greyfurt, diğer meyvelere göre daha fazla sulu olduğundan alınan kalorini düşük olmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. İçerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde nefes alma güçlüğü çeken astım hastalarına yardımcı olur. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyup sindirim sistemini düzenleyip bağırsaklarda bulunan kanser hücreleri ile savaşarak vücuda her türlü kansere karşı korumada önemli bir rol oynar.Greyfurtla zayıflama tarifi; Bir çay kaşığı süzme bal, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir su bardağı sıkılmış greyfurtu karıştırıp spordan 15 dakika önce tüketilirse zayıflamaya yardımcı olacaktı. Ayrıca dedim. Masaj salonlarında greyfurt rahatlamaya yardımcı olmaktadır.

Okumanızı Öneririz;  Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Greyfurtun Zararları

Greyfurt kiloya yol açtığından kilo sorunu yaşayan insanların pek fazla tüketmesi önerilmez. Eğer günlük hayatta ilaç kullanımı varsa greyfurt tüketimine dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü greyfurt ilaçlarla birleştiğinde zehirli bir hale dönüşebilmektedir. Greyfurt, meme kanserine tetikleyebilir ve hormon bozukluğuna yol açabilir. Böbrekler fazla potasyumu atamadığından böbrekleri ile problem yaşayan insanlara greyfurt tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü greyfurt böbreklerde fazla potasyuma sahip olmaktadır. Eğer devamlı kullanılan kolesterol ilacı var ise, devamlı kullanılan kan sulandırıcı var ise, kalp ritmini etkileyen ilaçlar kullanılıyorsa, antidepresan kullanımı varsa, tansiyon ilaçları kullanılıyorsa greyfurt kullanmaktan kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu