Yararlı Bilgiler

Kitap Okumanın Faydaları? Düzenli Kitap Okumanın 13 Faydası

Düzenli Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Kitap Okumanın Önemi Nedir?

Stresin ve sıkıntıların en büyük kaynağı olan dünyamızdan bir an olsun uzaklaşıp, kendi dünyanızı yaratın. Kitap okumanın faydalarından en önemlisi işte kendi dünyanı yaratıp içinde hep huzurun bulunduğu maceradan maceraya koşun. İnsanlar günlük stresli ortamlarından uzaklaşmak için herkes kendine bir hobi seçer. En çok faydalı olacağı hobilerden bir tanesi kesinlikle kitap okumaktır. Yapılan istatistiklere göre kitap okuyan milletler, diğer milletlere göre gelişmiş ve kültür seviyesi daha yüksektir. Sorunlara bakış açıları ve müdahale yöntemleri daha iyi durumda olurlar. İnsan ruhunu iyileştiren yegane ilaç kitaptır! Kitap okumanın faydalarından kanıtlanmış 13 önemli faydasını irdeleyelim.

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Kitap okumanın faydaları

 • Kullandığınız Kelime Dağarcığınız Gelişir.

İnsanların günlük konuşmalarında kullandığı kelime dağarcığımız, kitaplarda sıklıkla kullandığımız kelimelere nazaran hep daha az olmuştur. Bu nedenle düzenli kitap okuyan insanların kelime dağarcığı daha gelişmiş olur. Kelimelerle aranızda iyi olduğunda karşınızdaki insanı daha çok etkileyebilirsiniz. O yüzden kitap okumanın faydalarından birisi kelime dağarcığının gelişmesidir.

 • Yaşadığınız Hayattan Daha Çok Keyif Alabilirsiniz.

Günlük yaşantınızda sıkıntılarınız yüzünden çoğu zaman hantal ve üşengeç bir hayat süreriz. Ama sevdiğiniz türden bir kitap okuduğunuzda ki bence edebiyat türündeki bir kitaplar kurguları ile sizi başka bir dünyaya çeker. Kitap okuyan insanların umudu daha güçlü olur.

 • Kitap Okuyarak Stresle Daha Kolay Baş Edersiniz.

Kitap okumanın faydalarından bir tanesi kesinlikle stresle daha kolay baş edebilirsiniz. Yoğun ve stresli geçen günün akşamında uyumadan evvel 30-45 dakika kitap okumak sizin ruhunuzu dinlendirir. Stresinden arınmış bir şekilde daha rahat bir uyku çekebilirsiniz.

 • Kitap okumak Hafızanızı Güçlendirir.

Bilhassa yaşlılık ilerledikçe meydana gelen hafıza sorunların en iyi çözümü kitap okuyarak beyni beslemektir. Kitap okuyanların Alzheimer hastalığına yakalanması daha zordur. Neden kitap önemlidir diye soran herkese; beynin egzersizi kitap okumaktır bunu sakın unutmayın.

 • Kendinizi Daha İyi Anlatabilirsiniz. 

Kendinizi ifade edebilmek için öncelikle bilginiz artması gerekecek ve kelime hazneniz gelişmesi gerekecek. Ki kendini anca daha iyi ifade edebilirsiniz. İletişimi gelişmiş olan insanların sosyal hayatları ve iş hayatlarındaki başarıyı kolaylıkla yakalayabilirler.

 • Kitap Okuyarak Sorumluluk Sahibi Olunuz.

Çocukların ebeveyni olarak üstüne düşen en büyük sorumluluklarından birisi çocuklarına kitap okuyarak ve okutarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmasıdır. Okuyan anne baba her zaman çocuklar için iyi bir örnektir.

 • Kaliteli Bir Uyku İçin Kitap Okumalısınız.

İşten ya da eğitimden döndüğünüz vakit uyumakta sıkıntılar yaşıyorsanız bilim adamları kitap okuyarak uyumayı önermektedir. Yatağınızda okuyacağınız bir pasaj gözlerinizin kapanmasını sağlar.

Okumanızı Öneririz;  Apikobal Nedir? Apikobal Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kitap Okumak

 • Kitap Okumak Pratik Düşünmeyi Geliştirir.

Olaylara bazen çok pratik yaklaşmak gerekmektedir, bunun için devamlı beyini çalıştırmanız gerekmektedir. Bu da kitap okumanın faydalarından birisidir. Hızlı düşünüp hızlı cevap vermek için iyi bir beyne ihtiyacınız vardır. Bu da zihninize devamlı egzersiz yapmanın yollarından birisi kitap okumaktır.

 • Yalnızlık Hissi Oluşmaz.

Kitap günün her anında yanınızdan hiç ayrılmayan bir dosttur. Her zaman en iyi arkadaş oldukları her yerden sık sık duyarız. Yalnızlık çeken insanlar için bire bir çözümü kitap okumaktan geçiyor. Boş zamanlarında kitap okuyarak kimseye ihtiyaç duymazlar.

 • Genel Kültürünüz Artacaktır.

Kitap okumanın faydalarından birisi şüphesiz kültürünüzü geliştirmek olacaktır. Kişisel gelişim kitapları size yaşama karşı daha dik durmanızı sağlayabilir. Hangi çeşit kitap okursanız okuyun sizin kültürünüze katkı sağlayacaktır.

 • Uzmanlaşmanızı Sağlar

Uzmanlaşmak istediğiniz alanda çok fazla kitap okuyarak sizin o alanda gelişmenizi sağlar. Bu sebeple seçmiş olduğunuz alanda çok paralar kazanmanızı sağlar.

 • Kitap Okumak Sizi Zeki Yapar.

Araştırmalara göre kanıtlanmış olan kitap okumanın faydalarından bir tanesi insanları daha zeki yaptığı yönündedir. Düzenli kitap okuyan bir insan yeni nöronların oluşmasını sağlar ve bu da zeki biri haline geliyor.

 • Karar Verme Mekanizması Gelişir

İnsanların hayatı boyunca çok kritik karar vermesi gerektiği anlar oluşuyor. Bu tarz önemli anlarında çok kitap okuyan insanlar pozitif ve negatif noktaları daha iyi tartarak kararlarını en doğru şekilde karar verirler.

Kitap okumanın faydaları adlı makalemiz burada sonlanmıştır. Alfred de Vigny‘in güzel sözüyle makalemizi tamamlamak istiyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kitaplar benim sevgili dostlarım, gerçek yol gösterenlerimdir; çünkü iki yüzlülük etmeden bana görevlerimi hatırlatırlar.

Alfred de Vigny

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu