Sebzeler

Kerevizin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Pek çok insanın severek yediği fakat bir o kadarda uzak durduğu sebze olan kerevizin faydaları ve zararları nelerdir biraz bahsedelim. Kerevizin vücuda olan faydaları olağanüstüdür özellikle diyet yapan insanların ilk aklına gelen sebzelerden birisidir. Beyin sağlığı, göz sağlığı ve sindirim problemleri için müthiş destek sağlamaktadır. Kerevizin faydaları ve zararlarını yazmadan evvel önce besin değerleri nedir ondan bahsedelim.

Kerevizin Besin Değeri Nelerdir?

100 Gram Kerevizin besin değeri;

 • 14 kalori
 • A ve c vitamini
 • Potasyum
 • Sodyum
 • Kalsiyum
 • Karbonhidrat
 • D vitamini
 • Protein
 • Magnezyum
Kerevizin faydaları ve zararları
Kerevizin Faydaları ve Zararları

Kerevizin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kerevizin köklerinden, yaprakları ve tohumları hepsi birer birer şifa kaynağıdır. Evet kerevizin yaprakları ve tohum kısımları da tüketilebilir. Sayılamayacak kadar yararları olan bu kerevizin faydaları ve zararları nelerdir tek tek sizler için toparladık.

 • Enerji Verir

Besin Değerlerinde yazdığımız gibi içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Eğer fizik olarak yorucu bir işte çalışıyorsanız bol bol kereviz tüketilmesinde yarar vardır.

 • Diyet Yapanlar İçin Bulunmaz Nimet

Kilo vermek istiyorsanız, diyetisyenlerin favori sebzelerden bir tanesi kereviz tüketerek yararlanmayı düşünün. Yağ yakılmasında etkisi olan kereviz aynı zamanda bağırsak ve sindirim sisteminde yaşanan sorunlara karşı savaşır.

 • Mide Yanmasını Engeller

İnsanların en çok şikayet ettiği mide problemlerinden bir tanesi midenin yanmasıdır. Mide yanması insanın verimsizleştirir ve mutsuz eder. En kısa sürede bu sorunu çözmek isterseniz kerevizi kaynatın ve suyunu içebilirsiniz. Düzenli tüketildiğinde mide asitlerini dengeler.

 • Anti İnflamatuar Özelliği Vardır

Anti İnflamatuar özelliğinin bulunması sebebiyle vücutta oluşabilen bütün iltihapların kurumasında etkilidir. En iyi doğal ürünlerden bir tanesi olan kereviz sayesinde temiz ve güzel görünüme sahip vücuda kavuşabilirsiniz. İdrar yollarındaki enfeksiyon, eklemlerdeki oluşan enfeksiyon ve kandaki enfeksiyonlara karşı savaşır. Bu sorunlarla karşılaştığınızda elbette önce doktora danışmanız gerekmektedir. Bazen kereviz tek başına yeterli olmayabiliyor.

 • Su Kaybını Önler

Kerevizin yapısında %90 su bulunmaktadır. Haliyle tüketildiğinde su kaybını engelleyebilir. Susuzluk sebebiyle oluşan hücre hasarları tekrar kendini yenileyerek eski haline gelecektir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olduğundan kereviz tüketilebilir.

Okumanızı Öneririz;  Acı Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
kerevizin faydaları ve zararları
Kerevizin Faydaları ve Zararları
 • Tansiyonu Dengeler

Kerevizin faydaları ve zararları nelerdir anlatmaya devam edelim; Ülkemizde görülen sık hastalıklardan bir tanesi tansiyondur. Hem düşük hem yüksek tansiyonu olan her hastaya kereviz yemelerinde fayda vardır. Bu sayede kalp krizi, felç gibi hastalıkların önüne geçilmiş olur.

 • Karaciğeri Temizler

Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde karaciğeri temizlemesini destekler. Vücutta ve karaciğerde birikmiş olan toksinleri ve zararlı bakterileri temizlenmesine destek olur.

 • Böbreklerde Taş ve Kumları Dökmesine Destek Olur

İnsanlarda görülen sık hastalıklardan bir tanesi böbreklerde kum ve taşlar varlığıdır. Kereviz tüketildiğinde böbreklerde kum ve taşların dökülmesini sağlar.

 • Bağırsak Parazitlerin Atılmasını Sağlar

Kerevizin faydaları ve zararları nelerdir sorusunun bir diğer cevabı ise; Bağırsak parazitleri iştahsızlık ve sindirim sorunlarına neden olur. Parazitlere karşı savaş açmak istiyorsanız kereviz tüketmeni önerilmektedir.

Bağırsakla ilgili daha önce yazdığımız yazımızı incelemenizi öneririz; Cennet Hurmasının Faydaları

Kerevizin Zararları Nelerdir?

Kerevize karşı alerjisi olan kişilerin uzak durması gereken bir sebzedir. Fazla tüketmek ishal ve mide bulantısı gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kronik hastalıklarınız varsa önce doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Kereviz Nasıl Yenir?

Kerevizin faydaları ve zararları anlattıktan sonra şimdi kereviz nasıl yenebilir anlatalım. Yaprakları, tohumları ve kökü yenebilir. Pişirmeden evvel bol bol yıkanması gerekir. Kabuğunu soyduktan sonra zeytinyağı ile pişirip yiyebilirsiniz. Yapraklarından mevsim salatası yapılabilir. Yoğurtlu salatada da yaprakları kullanılabilir. Kerevizi suyun içine konup kaynatabilirsiniz ve içebilirsiniz.

Kerevizin faydaları ve zararları adlı makalemiz burada sona ermiştir, görüşleriniz bizim için değerlidir lütfen yorumlarınızı eksik bırakmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu