Sebzeler

Patlıcanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Patlıcanın Faydaları Nelerdir? Patlıcan neye iyi gelir?

Patlıcan oldukça çok faydaları olan sıra dışı sebzelerimizden bir tanesidir.  Türk Mutfağının olmazsa olmazı olan Patlıcanın Yararları ve Zararlarından bahsedeceğiz.

Patlıcanın yararları esasında o kadar çok ki bunlardan bir kaçı; Kemik erimesi hastası olan insanların kemiklerin güçlendirmesine,  kansızlık gibi sorunları azaltmasına, kardiyovasküler hastalıkları engellemesine, bilinç seviyesini yükseltmesine, sindirim sistemini geliştirmesine, kilo vermesine, diyabeti kontrol altına almasına yardımcı olmak hatta ve hatta kanseri engellemesine yardımcı olur. Patlıcanın Yararları ve Zararlarını anlatmaya devam edelim.

Patlıcanın yararları

Patlıcanın bu faydalarının sebepleri ise besin değerleri çok zengin olmasından kaynaklıdır. Peki içeriğinde hangi vitamin ve mineraller vardır?

 • K Vitamini, C Vitamini ve B6 Vitamini
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Bakır
 • Fiberler
 • Folik Asit
 • Potasyum
 • Manganez

Yukarıda eklenen maddelerde gördüğümüz üzere patlıcanın besin değerleri çok zengindir. İçerdiği kolesterol ve doymuş yağ oranı bile SIFIRDIR. Peki genel olarak Patlıcanın Yararları ve Zararları nelerdir onlardan bahsedelim.

Patlıcanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

 • Patlıcanın Yararları

Sindirim Sistemine Destek Verir;

Patlıcan diğer sebzelerde olduğu gibi fiberler bakımından çok zengin bir sebzedir. Bu da dengeli beslenmenin en önemli gerekliliklerindendir. Fiberler vücudun dengesi için önemlidir. Ayrıca gastrointestinal sağlık için de çok önemlidir. Bunu gastrik suların salarak besinlerin emilimini ve sindirimini gerçekleştirir. Fiberler kalp ve damar hastalıkları içinde oldukça etkilidir. Kötü kolesterolü temizler bu nedenle de kalp krizinin önüne geçmeye çalışır.

Kanseri Önlemeye Çalışır;

Patlıcanın yararlarından bir tanesi antioksidan açısından zengin bir besin kaynağı olduğu için bir çok hastalığa karşı savunmanı geliştirir. Patlıcanın içerisinde C vitamini bulunur, buda insan vücudunun bağışıklık sisteminin kilit noktalarından birisidir. Patlıcanın içerisinde bulunan manganez adlı mineralde doğal antioksidandır ve bu nedenle bir çok hastalıktan korunmaya çalışır. Patlıcanın Yararları ve Zararları tezimize devam ediyoruz.

Okumanızı Öneririz;  Pırasanın Yararları ve Zararları

Kilo Vermenize Destek Olur;

Patlıcanın içerisinde hiç yağ ve kolesterol bulunmadığı için diyet yapan insanlar ya da obezite ile savaşan bireyler için mükemmel besindir. İçerisinde bulunan lifler tokluk hissi verir ve vücuttaki salgılanan açlık hormonunu da engeller. Tokluk hissi verip üstüne acıkmayı engelleyince kilo vermeniz kolay olur.

Kemikleri Gelişmesinde Katkı Sağlar;

Kemik erimesi gibi bir çok hastalıkların baş düşmanı olan Patlıcan; çok önemli demir ve kalsiyum gibi mineraller bulunmaktadır. Son olarak potasyum ve kalsiyum alımını da arttırır. Kemik erimesi tedavisinde destek rolü oynar.

Kansızlığı Engellemeye Çalışır;

Demir eksikliği insanı gerçekten kötü anlamda etkileyebilir ve sonuç baş ağrıları, miğren, halsizlik, depresyon ve algıda güçlük gibi kansızlığa kadar bir çok hastalık bulunmaktadır. Patlıcan tükettiğinizde vücuda yeterli derecede demir girer. Bakır ve Demir kırmızı kan hücreleri için olmazsa olmaz önemli bir destekçisidir. Patlıcanın Yararları ve Zararları yazmakla bitmiyor.

Patlıcanın yararları ve zararları

Kardiyovasküler Hastalıkları Engellemeye Çalışır;

Vücuttaki kötü kolesterolün temizlenmesinde büyük katkı sağlar ve iyi kolesterol alımını arttırır.

Beyin fonksiyonlarınızı Hızlandırır;

Patlıcanın içerisinde phytonutrient doğal kimyasal içerir. Bilinci açılması ve zihinsel sağlığa katkısı vardır. Vücuttaki ve beyindeki toksinleri arındırır ve kan akışını da hızlandırır.

Diyabeti Kontrol Altına Alır;

Düşük karbonhidrat ve yüksek fiberler sayesinde diyabet dengelenmektedir. Patlıcanın içerisinde bulunan mineral ve vitaminler vücuttaki glükoz ve insülin aktivitelerin dengelenmesini sağlar. İnsülin sabit kalırsa kan şekerinde dalgalanmalar olmaz.

Patlıcanın Zararları Nelerdir

 • İçinde bulunan nikotin yüzünden aşırı tüketilmemelidir.
 • Aşırı tüketilirse ağızda yara yapar.
 • Çiğ yenilirse zehirlenmelere sebep olur.
 • Oksalat bakımından zengin olan Patlıcan böbrek ve safra kesesi sorunu olan hastalara önerilmemektedir.
 • Yağda kızartarak faydalı olan özellikleri kaybedildiğinden aksine zararlı olan kötü kolesterol depolanır.
Okumanızı Öneririz;  Kerevizin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Patlıcanın Yararları ve Zararları adlı makalemiz burada sona ermiştir, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu