Bitkiler

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal nedir? Yararları nelerdir? Yan etkileri var mıdır? Nasıl tüketilebilir? Zerdeçal zayıflatır mı? Kurkumin nedir? Bunların hepsinin açıklamasına bakalım..

ZERDEÇAL NEDİR?

Zerdeçal, uzun yapraklı çiçekleri sarı, hafif acımsı ve toprak tadı etkisi veren yapıya sahip bir bitkidir. Taze bir şekilde tüketildiği gibi kurtularak toz haline geldikten sonra da tüketilebilir. Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmekte olan bir bitkidir. Bunlar; Tayvan, Çin, Japonya, Endonezya, Peru ve Hindistan’dır. Hintliler zerdeçalı yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ve Hint Safranı olarak adlandırılır. Ülkemizde de Akdeniz bölgesi uygun iklime sahiptir. Akdeniz bölgesinde Antalya ilimizde yetiştirilmektedir. Zerdeçal bitkisinin diğer bir adı da CURCUM LONGA’ dır. Zerdeçal, zencefil ailesinden kocaman yapraklı ve çiçekleri sarı bir bitkidir. Zerdeçal kök bitkisi ailesindendir. Genellikle toz şeklinde satılmaktadır. Zerdeçal, rengi sebebiyle safran ile karıştırılmaktadır fakat ikisi çok farklı bitkilerdir. Safran mor yapraklı ve uzun kırmızımsı bir yapıya sahiptir.
Zerdeçal yemeklerle beraberde kullanılmaktadır: Zerde tatlısının ismi de zerdeçaldan gelir. Et yemelerinde, pilavlarda, çeşitli çorbalarda, sarı bir görüntü verebilmesi için yağ yapımında kullanılan bir bitkidir. Çay olarak da tüketilir. Yemeklere sarı bir renk veren zerdeçal Asya ülkeleri tarafından yoğun bir şekilde kullanılır. Hindistan’da kutsal kabul edilen bu baharat Hintliler için oldukça önemlidir. Hintliler, şifasına inandıkları zerdeçalı bereket simgesi olarak düğünlerinde kullanırlar ve buna da Zerdeçal Töreni denir.  Tören öncesi kullanırlar ve bunun damat ve gelin üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğunu düşünürler. Bu doğru bir tespittir çünkü uzmanlar tarafından zerdeçalın psikolojiyi olumlu bir şekilde etkilediği öne sürülür.

ZERDEÇALIN KULLANIM ALANLARI VE FAYDALARI

Zerdeçalın insan sağlığı açısından faydaları oldukça fazladır: Zerdeçal, birçok vitamini bünyesinde barındırır. E vitamini, C vitamini, A vitamini, B2, B3,B6 ve B9 gibi birçok vitamine sahiptir.  Cilt problemlerine iyi gelir. E vitamini sayesinde cildin pürüzsüzleşmesini ve renk açılımına neden olur. Aynı zaman da egzama ve sedef hastalığının azaltmaya yönelik etkiye sahiptir. Zerdeçalın daha birçok faydası vardır ve birçok hastalığa iyi gelir. Özünde yer alan Kurkumin maddesi kansere karşı çok yüksek koruyucu özelliğe sahip olduğu ve kanseri tedavi aşamasında yardımcı olan bir bitki olduğu uzmanlar tarafından öne sürülmüştür. Zerdeçal, çoğu insanın korktuğu Alzheimer hastalığına karşı önleyici bir etki gösterdiği de bilinmektedir. Zerdeçalın faydaları sadece bununla bitmiyor. İçinde yer alan antioksidan sayesinde büyük bir iltihap gidericidir. Zerdeçal, sindirim siteminin düzene girmesinde rol oynayan ve aynı zamanda kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olan bir bitki türüdür. Taze zerdeçaldan bir miktar yenildiğinde soğuk algınlığına ve boğaz ağrılrını iyileştirmektedir. Kadınların gözdesi haline gelen zerdeçal, adet dönemlerinde ağrı kesici edeniyle kullanılır. Depresyon döneminde rahatlatıcı etkisi ve mutluluk hormonu salgılaması nedeniyle kullanılır. Tüy dökücü etkisi de vardır: Bir tatlı kaşığı süt ve bir tatlı kaşığı zerdeçalı karıştırıp ağda yapılan bölgeye bir gün sonra sürüldüğünde tüyleri seyretme etkisi vardır.

Okumanızı Öneririz;  Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu