Meyveler

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin yararları nelerdir? Hangi hastalıklara çare olur? Günde kaç tane yenilebilir? Diyet listesine eklenir mi? Bu soruların tüm cevapları anlatıyoruz.

Kivinin faydaları nelerdir diye soracak olursanız özetle; kardiyovasküler sorunların oluşmasını engeller, gelişmiş cilt bakımı yapmanızı sağlar, uykusuzluğu engeller, bazı kanser türlerini engeller, diyabet risklerini düşürür. Kivinin içerisinde bulunan flavonoid sayesinde hamileliğe yardımcı olur, vücuttaki demirin emilimini artmasını sağlar. Kivinin antimikrobiyal özelliği sayesinde de bir çok patojene karşı korumaya çalışır ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Şimdi aşağıda madde madde Kivinin faydaları nelerdir anlatalım.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

 • Sindirime Destek Olur

Sindirim sisteminizi ve bağırsak sağlığınızı korumaya çalışan bir lif kaynağıdır. Kivinin içerisinde, lezzetli ve değerli besinler içerir bu sayede sindirim sisteminizi korur.

Kabızlık ile ilgi diğer makalemiz; Fındık yağın faydaları ve zararları

Dr. Margot Skinner yazmış olduğu kitabında kivi meyvesi çalışmalarına dayanarak doğruladığı güçlü bir müshil özellikleri olarak tanındığını açıkladı. Bağırsak sistemini uyarı göndererek kabızlığı engellemeyi destekler.

 • Astımı Azaltır

Kivinin yararları arasındaki içeriğindeki antioksidan ve C vitamini seviyeleri yüksek olduğundan astım semptomlarını azaltmaktadır. Çocuklardaki hırıltıyı engeller ve Akciğer fonksiyonunu iyileştirir.

 • Bağışıklık Sistemini Düzenler

Araştırmalara göre kivinin faydaları arasında bağışıklık sistemini düzenlemektedir ve önemli derecede olumlu katkıda bulunur. Vücudun sağlıklı olması açısından kivi çok önemlidir. Kiviyi tüketmek, mevsimsel hastalıkların önüne de geçmeye çalışır. Kivinin içerisinde bulunan yararlı bakterilerin bir çok patojenlere karşı öldürülmeden çoğalmasını engeller.

İlgili araştırmanın kaynağı; Sciencedirect 

Kivinin faydaları nelerdir konumuza devam ediyoruz; Kivi soğuk algınlığı, grip ve bu gibi hastalıkları önlemeye çalışır.

Okumanızı Öneririz;  Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Kivinin Faydaları Nelerdir

 • Diyabet Riskini Azaltır

Araştırmalara göre kivi şeker hastalığının yani diyabetin engellemesi için adipogenezi düzenlediğini öne sürmüştür. İlgili kaynak pubmed 

 • Kan Basıncını Düzenliyor

Kivinin faydalarından bir tanesi hipertansiyona iyi gelmesidir. Kivi içerisinde bulunan biyoaktif maddeler kan basıncını düşürmektedir. İnme ve kalp krizi risklerini azaltmaktadır.

 • Kan Pıhtılaşmasını Önlemeye Çalışır

Günlük kivi tüketimi trombosit saldırganlığını azalttığı yönde araştırmalar mevcuttur.

 • Görme Yeteneğini Geliştirir

Kivinin faydaları arasında bir de gözlere de faydası vardır. Araştırmalara göre Kivi gözler için önemli olan fitokimyasallar lutein ve zeaksantin gibi besin maddeleri olan bir kaynaktır.

 • Kilo Vermenize Destek Olur

Kivi; 55 kalori içeren 100 gramlık bir meyve yemek kilo vermek için müthiş bir meyvedir. Ayrıca tadı ve tokluğu desteklemesi de meyvenin ne kadar mükemmel olduğunu gösterir.

 • Kanseri Önlemeye Destek Olur

Kivi; kanser gibi korkunç hastalıkları da önlemek gibi faydaları da bulunmaktadır.  Antioksidanlar, karotenoidler, vitaminler ve lifler kanseri engellemede ve iyileştirmede büyük katkıları bulunmaktadır.

 • Uykunun Düzene Girmesini Sağlar

Serotonin uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle kivi beynindeki serotonin salgıladığı için gevşemeye yardımcı olur. Stresi azaltır haliyle rahat bir uyku çekmenize sebep olur.

Uykuya iyi gelen Ballı Sütle ilgili makalemizi de incelemenizi öneririz; Ballı Sütün Faydaları Nelerdir

 • Hamileler İçin Nimettir

Kivinin faydaları hamile olan kadınlar için de büyük bir nimettir. İçeriğinde folik asit bakımından oldukça zengindir. Folik asit doğmamış bebeklerin nöral tüp kusurlarını engellemesine yardımcı olur. Beyin ve bilişsel büyümeleri için kivi çok gereklidir. İçeriğinde C, E, ve K vitaminleri bulunduğundan dolayı hem doğacak bebeklerin hem de anne adaylarının sağlığına ve gelişimine destekte bulunur. Kivinin Faydaları nelerdir diye sorduğunuzda bizce başlıca en önemli faydası budur.

Okumanızı Öneririz;  Elmanın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Kivinin Yararları

 • Cildinizi Güzelleştirir

Ciltteki kesiklerin ve sıyırıkların hızlı iyileşmesine yardımcı olan C vitamini bulunmaktadır. Kivinin içerisinde ayrıca E vitamini de bulunmaktadır bu da ince çizgileri ve kırışıkları azaltır.

Cilt bakımı ile ilgili diğer makalemizi de incelemenizi öneririz; Kaymağın Cilde Yararları

Kivinin Zararları Nelerdir?

Kivinin Faydaları nelerdir bunların hepsini öğrendik peki Kivinin zararları nelerdir?

 • Kiviye alerjiniz olan insanların dikkat etmesi gerekir. Kivi yedikten sonra alerjik reaksiyonu tetiklediğini fark ettiyseniz hemen doktora başvurun.
 • Nadir durumlarda kanın pıhtılaşmasını yavaşlatarak kanamayı artırabilir. Kanama bozukluklarınız varsa kividen uzak durmalısınız.
 • Kivinin içerisinde kalsiyum oksalat bulunmaktadır. Oksalat açısından zengin bir meyve olan kiviyi aşırı tüketirseniz böbrek taşların gelişimini tetikler.

Sonuç olarak kivinin faydaları nelerdir hepsini açıkladık ve oldukça faydaları olan bir meyvedir, zararları da çok tüketildiğinde ve alerjiniz varsa ortaya çıkmaktadır. Atıştırmalık olarak tükettiğinizde kividen oldukça faydalanırsınız.

Kivinin Faydaları nelerdir adlı konu anlatımımız burada sona ermiştir. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sormak istediğiniz bir şey varsa cevaplamaktan memnun oluruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu