Bitkiler

Keçiboynuzunun Yararları Nelerdir? Bilinen 9 Mucizevi Faydası!

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir? Keçiboynuzunun Zararları Nelerdir? Makalemizde hepsine yer vereceğiz.

Ülkemizde yetişen en önemli ve en gözde bitkilerden biri Keçiboynuzudur. Keçiboynuzunun yararları nelerdir, nasıl tüketilir, zararları nelerdir, besin değeri nedir hepsinden bahsetmek istiyoruz.

Doğada kendiliğinden tek başına yetişen Keçiboynuzu hem lezzeti bakımdan hem de Keçiboynuzunun Yararları bakımdan çok özel bir bitkidir. Çocukların gelişimine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini güçlendiren baklagiller familyasından olan bu bitkinin Keçiboynuzu pekmezi de bulunmaktadır. Ayrıca taze ve toz halinde de kullanımları mevcuttur. Çok ilginç görünüme sahip olan keçiboynuzu en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi sigaranın vermiş olduğu hasarı azaltmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Keçiboynuzu Nedir?

Baklagiller ailesinin bir üyesidir ama keçiboynuzu baklagillerde olduğu gibi haşlanarak ya da pişirilerek tüketilmez. Ayrıca baklagiller gibi yemekleri yapılmaz. Ağaçları Akdeniz iklimlerinde yetişmekte olup yaz & kış devamlı olarak yeşil kalmaktadır. Keçiboynuzu ise ince şerit halinde olup kahverengi rengine sahiptir. İçerisinde sıraya dizilmiş minik minik çekirdekler bulunmaktadır. İçindeki çekirdeklerinden doğada kendi kendine yetişmektedir.

Keçiboynuzunun yararları nelerdir

Keçiboynuzunun Yararları Nelerdir?

Keçiboynuzunun faydaları bakımından sıklıkla kullanılması gereken besinlerden bir tanesidir. Bilhassa keçiboynuzu pekmezi hemen hemen her evde olmalıdır. Sebebi ise çocukların görebileceği her türlü hastalıklara karşı destek olur. Bununla beraber Keçiboynuzu özü de önemlidir.  Peki sorumuz şu Keçiboynuzunun yararları nelerdir?

 • Keçiboynuzu Balgam Söktürücü Özelliğine Sahip

Özellikle sigara içen bireylerin akciğerlerinde, yemek borusu, soluk borusunda hasarlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunları azaltmak ve sigaranın etkilerinden kurtulmak için bol bol Keçiboynuzu tüketmekte fayda var. Kışın balgam sorunları yaşayan bireylerin Keçiboynuzu özü veya Keçiboynuzu özü tüketmelidir. Bronşit ve astım hastaları günde bir kaşık Keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri önerilir.

 • Keçiboynuzunun Antioksidan Özelliği Var

Düzenli bir şekilde keçiboynuzu tüketen insanların hücreleri yenilenir, hasar görmüş hücrelerinde ortadan kalmasını sağlar. En iyi antioksidan görevi gören bitkilerden bir tanesi kesinlikle keçiboynuzudur. Kansere karşı destekleyici olur. Günümüzde artan kansere karşı savaşını keçiboynuzunu tüketerek veriniz. Keçiboynuzunun yararları nelerdir devam edelim.

 • Keçiboynuzu Öksürüğe İyi Gelir

Başta Çocukların yaşadığı kuru ve balgamlı öksürükler için mutlaka keçiboynuzu pekmezi yedirilmelidir ardından öksürüğün azalacağını göreceksiniz. Soğuktan ötürü göğüs ağrısı veya sertlik yaşayanlarda özellikle tüketmelidir. Keçiboynuzunun çok iyi göğüs yumuşatma özelliği vardır. Tercihe bağlı keçiboynuzunu kaynatıp içebilirsiniz ya da pekmezini yiyebilirsiniz.

 • Keçiboynuzu Kilo Aldırır

Keçiboynuzu Kilo alamayan insanlar için mükemmel bir çaredir. Keçiboynuzu tozunu sütün içine katıp karıştırarak içmelidir. Eğer sütün içine katmak istemiyorsanız yediğiniz yemeklere ekleyebilirsiniz. Ardından kilo aldığınızı gözünüzle görebilirsiniz. Bazı bebek ve çocuklarda aşırı zayıflık görülebilir.  Öncelikle doktor kontrolünde olması şarttır. Doktorun izni ve bilgi dahilinde olması şartıyla Sütün içine keçiboynuzu tozunu koyabilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi ve Süt bir araya asla nötralize  olma gibi bir durumu olduğu için karıştırılmamalıdır. 

 • Keçiboynuzu Sperm Kalitesini Artırır

Bebek sahibi olması açısından büyük öneme sahiptir Düzenli bir şekilde keçiboynuzu tüketildiğinde sperm kalitesi ve sperm sayısı artar. Cinsel isteğinizde artmasına neden olur. Hem kadınlar hem erkekler için keçiboynuzu tüketmelerinde fayda var. Keçiboynuzunun yararları nelerdir anlatmaya devam edelim.

 • Keçiboynuzu Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Daha güçlü ve daha sağlıklı kemiklerin oluşmasında katkısı vardır. Bu hem çocuklar hem yetişkinler için geçerlidir. Kemiklerde sık sık görülen kırık, çatlak ve çıkık gibi sorunlara karşı kemiklerin sağlam olmasını sağlar. İçeriğinde bulunan kalsiyumlar sayesinde ergen çocukların bol bol keçiboynuzu tüketmesi gerekir. Aynı zamanda boyun uzamasında da etkilidir.

Kemiklerinizin güçlenmesi adına en önemli besinlerden bir tanesi olan Ballı Sütün Faydaları Nelerdir makalemizi inceleyebilirsiniz. Keçiboynuzunun Yararları Nelerdir incelemeye devam edelim;

 • Keçiboynuzu Kansızlığa Engel Olur

İçeriğinde yoğun demir vitaminleri bulunduğu için kansızlık ve demir eksikliği sorunlarıyla savaşır. Bu nedenle vücutta kansızlık sorunu böylece sona erer. Özellikle hamile kadınlar ve doğum yapmış annelerimizin mutlaka düzenli keçiboynuzu tüketmelerinde yarar var. Bu da tabi ki doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır.

 • Keçiboynuzu Diş Sağlığınıza Bile Faydalıdır

Kemiklere yararı olduğu gibi aynı zamanda dişlere de yararlı olan bitkidir. Keçiboynuzunu kaynatıp bununla ağzınızda gargara yapıldığında daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Düzenli yapıldığında diş sızlamaları daha da azalacaktır. Keçiboynuzunun yararları nelerdir konumuza devam edelim;

 • Bağışıklık Sistemini Güçlenmesini Sağlar.

Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yaşanan halsizlikler, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kendinizi keçiboynuzu pekmezi yiyerek koruyabilirsiniz. Bağışıklığınız daha fazla arttığında hasta olma şansınız düşük olacaktır. Çocukların hasta olmaması açısından keçiboynuzu pekmez ve keçiboynuzu özü tüketmeleri akıllıca olacaktır.  Keçiboynuzunun Yararları Nelerdir hepsini anlattık. Şimdi bunu nasıl tüketileceğini bilmeyenler adına anlatmak gerekirse;

Okumanızı Öneririz;  Şalgamın ve Şalgam Suyunun Faydaları

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzunun yararları nelerdir öğrendiğimize göre şimdi nasıl tüketilir ona değinelim.

Keçiboynuzu; taze aldıktan sonra onu tek başına tüketebilirsiniz. Size biraz sert gelebilir ancak yendiği zaman ağızda güzel hoş bir aroma bırakacağı için bu şekilde yiyebilirsiniz.

Keçiboynuzu tozu; kilo almak için önerilmektedir. Sütün içine ya da kurabiye ya da tatlı çeşitlerin içine katıp tüketilebilir. Doktor kontrolünde bebek mamalarına da katılabilir.

Keçiboynuzu pekmezi; mutlaka her evde olmalıdır. Bilhassa kışın bireyler her gün bir kaşık yemeleri gerekir.

Keçiboynuzu özü; kanser ve radyasyon gibi sorunlara çare olması için keçiboynuzu özü şart oğlu şarttır. Bu sebeple düzenli kullanmak keçiboynuzunun yararları nelerdir diye sorduğumuzda tam olarak bu sebeptendir.

Keçiboynuzun Faydaları

Keçiboynuzunun Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 222
Toplam yağ 0,7 g
Doymuş Yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 35 mg
Potasyum 827 mg
Karbonhidrat 89 g
Diyet Lifi 40 g
Şeker 49 g
Protein 4,6 g
C Vitamini 0,2 mg Kalsiyum 348 mg
Demir 2,9 mg D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0,4 mg Kobalamin 0 µg
Magnezyum 54 mg

Keçiboynuzunun Zararları Nelerdir?

Her gıdada olduğu gibi yanlış ve çok kullanılırsa çeşitli zararları ortaya çıkar.

 • Bazı insanlarda mide bulantısı yapar ve kusmasına sebep olur.
 • Bilhassa çok tüketilince ishal gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden anne adayları ve diğer insanlar yeterli miktarda tüketmelidir.
 • Çocuk ve bebeklerde cilt tahrişleri, alerji ve kızarıklık gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle az kullanması ve düzenli kullanması gerekmektedir. Ama önce doktor kontrolünde olması önemlidir.

Evet makalemiz burada sona erdi. Keçiboynuzunun yararları nelerdir öğrendik, Keçiboynuzu nasıl tüketilir ve Keçiboynuzunun zararları nelerdir onu da öğrendik. Konu hakkında yorumlarınızı mutlaka bekliyoruz, sormak istediğiniz sorularınız varsa cevaplamaktan memnun oluruz.

Okumanızı Öneririz;  Ihlamurun Yararları ve Zararları nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu