Yararlı Bilgiler

Kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntıya ne iyi gelir sorusunun cevabından evvel ne olduğunu açıklayalım. Ciddi bir problem olarak görülmemekle birlikte insanı bazen zor durumlara bırakabilen problemlerden birisi kaşıntı hissidir. Karşı onulamayacak derecede bir kaşınma hissi özellikle toplumsal alanlarda mahcup edici oluyor.

Özel bir durum olmaksızın bile insanların günde 100 kere kaşıma hissi yaşadığı tespit edilmiştir. Böceklerin ısırması, çeşitli enfeksiyonlara yakalanma, sinek ve arı sokması, yoğun şekilde gün ışığında kalma, ciltlerin kuruması, farklı alerjik reaksiyonların oluşması gibi durumlar kaşıntı hissini tetikler. Bazı deneyler kaşınma hissinin bulaşma potansiyelinin olduğunu göstermiştir. Peki, rahatsız olduğumuz kaşıntıya ne iyi gelir?

Kaşıntıya ne iyi gelir
Kaşıntıya ne iyi gelir

Kaşıntıya ne iyi gelir?

Sürekli bir yerleri kaşıma duygusunda kurtulup iş, eğitim gibi faaliyetlere odaklanmak gerekir. Ayrıca kaşıntı hissinin gelmesi korkusundan uzaklaşmak da psikolojik olarak faydalı olacaktır. Bunun için öncelikle kaşıntının hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir. Buna göre çözüm bulmak daha isabetli olacaktır. Kaşıntıya ne iyi gelir sorusuna verilecek cevapları ve önerileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Öncelikle kaşıntıyı önlemek için nemlendirici kullanmak, güneşten korunmak, doğal banyo sabunları kullanmak, banyo esnasında suyun sıcaklığını orta düzeyde tutmak, sentetik kumaşlardan uzak durmak gereklidir. Yine de kaşıntı olursa önerilen yöntemlere geçilebilir.
  • Karbonat kürü kaşıntıların yok edilmesinde oldukça etkilidir. Üç yemek kaşığı miktarında karbonat ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra kaşıntılı olan bölgeye yayın ve ortalama 10 dakika bekleyin. Sonrasında o bölgeyi güzelce yıkayın. Kaşıntı hissinin kaybolduğunu göreceksiniz. Kaşıntıya ne iyi gelir devam edelim.
  • Yulaf samanı yöntemi de son zamanlarda önerilmektedir. Bir miktar yulaf samanı ve bir miktar suyu kaynatın. Kaynayan karışımın suyunu kaşıntılı bölgeye sürün. Günde iki kez yenisini kaynatın ve sürekli bunu tekrarlayın. Kısa süre içerisinde kaşıntı kaybolacaktır.
  • Ezilmiş siyah üzüm çekirdeği ile bir miktar yoğurdu karıştırarak günlük tüketmek kaşıntıya karşı önemli başarı sağlar.
  • Eczanelerden alınan kremler en tesirli olanlardır. Burada kulaktan dolma bilgilerle değil uzman önerisi ile krem alınmalı ve ona göre kullanılmalıdır. Özellikle genital bölge kaşıntılarında krem tedavisi tercih edilmelidir.

Apikobal Ne İşe Yarar makalemizi de incelemenizi öneririz

Kaşıntıya ne iyi gelir öğrendiğimize göre makalemiz burada sona ermiştir, geçmiş olsun dileklerimizle.

Okumanızı Öneririz;  Çavdar Ekmeğinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu