Meyveler

Eriğin Yararları Ve Zararları

Yaz mevsiminin de tezgahlarda yerini alan yeşil eriğin faydaları çoktur. Erik tam bir C vitamini deposu olarak biliniyor. Bunun dışında kalsiyum açısından da çok zengin olduğu için çoğu hastalığa şifa oluyor.
Yeşil erik, gülgiller ailesinden olan, içinde bulunan lif ve vitaminler ile insan sağlığı için iyi ve faydalı mineralleri barındırmakta olan daha çok ekşi bir meyvedir. 100 gramı erik yaklaşık olarak 47 kaloridir. Eriğin yararları ve zararları vardır. Yararları çok daha fazladır.
Eriğin Faydaları
Eriğin yararları ve zararları mevcuttur. Genel olarak yararları daha çok bilinir. Eriğin insan sağlığı adına çok fazla faydası vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Eriğin Yararları Nelerdir?

 • Erik meyvesinin organik asit içeriği oldukça yüksektir. Bu asitler sayesinde vücut alkali tutulur.
 • Eriğin yoğurt, peynir, ayran gibi süt ürünleri ile birlikte tüketilmesi kalsiyum emilimini artırır, diş sağlığına katkı sağlar.
 • Erikte bulunana sitrik asit vücut içerisindeki laktik asidi etkisiz kılabilir. Bu da yorgunluğu önler.
 • Et, yumurta, hindi ve balık gibi protein seviyesi yüksek olan besinlerle birlikte tüketildiğinde bu tarz besinlerin asidik etkisini azaltır ve de nötralizasyonu destekler. Böylece metabolizma da desteklenip kilo verme süreci olumlu etkilenir.
 • Erik uygun kalsiyum oranına sahiptir. Ve de kalsiyum emilimini artırmaya yarayan maddeleri de içerdiğinden dolayı yaşlı ve çocuk beslenmesinde de yer alması gerekli örnek bir besindir.
 • Erik meyvesi çözünebilir lif açısından yüksek bir besin kaynağıdır. Böylece sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık problemine yardımcı olur.
 • Düzenli olarak erik yemek diş etlerini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Yeşil eriğin bir diğer faydası demir emilimini arttırması ve kansızlığı önlemesidir. Özellikle kırmızı et tüketimi sonrası tercih edilerek demir seviyesi artırılabilir.
 • Erik yüksek bir şekilde C vitamini içermesi sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirici etki yapar.
 • Eriğin yaşlanma karşıtı özelliği vardır. İçeriği sebebi ile doku yenilenmesi hızlandırırlar. Böylece daha sıkı olan bir vücut için yardımcı olur. Birçok kozmetik ürününde de kullanılır.
 • Kan şekeri düzenlenmesinde büyük rol oynar. Böylece kilo verimini destekler. Ara öğünler için önerilen bir meyvedir.
 • Erik birçok hastalığa iyi gelir. Adet düzensizlikleri, karaciğer hastalıkları, kolesterol, kabızlık, astım, soğuk algınlığı, öksürük, akciğer kanseri, kronik akciğer rahatsızlıkları bunlardan bazılarıdır.
 • Erik meyvesinin ateş düşürücü bir etkisi de vardır.
Okumanızı Öneririz;  Pepino Meyvesi Nedir ve Pepino Meyvesi Faydaları Nedir?

Eriğin Zararları Nelerdir?

Eriğin yararları ve zararları dediğimizde zararları olmayacağını düşünürüz. Fakat her besin gibi eriğin de bilinçsiz tüketiminde sağlık sorunları yaşanabilir. Bu durumlar şu şekildedir:
Eriği çok tüketmek karın ağrısı ve mide yanması sebep olabilir. Bu nedenle genellikle bir porsiyon tüketilmesi tavsiye edilir.
Çok olgun olan erik türleri içinde çok fazla şeker bulundurur. Özellikle sarı ve kırmızı renkli erkiler olgunlaştı zaman şeker hastalarının şekerlerinin çok yükselmesine sebep olur. Tüketimini kontrollü yapmakta daima fayda vardır.
Mor renkli erikler çok fazla tüketildiğinde ishal gibi durumlara neden olur.
Erik çoğu zaman tuzlanarak yenir. Bu uygulama ödeme sebep olur. Erik sade yenilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu