Yararlı Bilgiler

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? 8 Madde ile Anlatıyoruz!

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir bahsetmeden evvel kısa bir girizgâh yapalım. Bel fıtığı her yaşta görülebilen, orta yaş gurubundaki insanlarda görülme riski daha yüksek olan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı olan kişilerde dayanılamayacak ölçüde bel ağrısı hissedilir ve ağrının bacaklara doğru indiği görülür. Tıbbi olarak omurilikte bulunan disklerin kayması şeklinde tanımlanan bel fıtığının birçok sebebi bulunur. Obezite sorunu yaşayan kişilerde omuriliğin ağırlığı taşıyamaması sonucu diskler kayar.

Spor yapmayan ve hareketten uzak bir yaşam süren kişilerde de bel fıtığı riski yükselir. Çünkü bu kişilerin kasları gelişmez, vücudun genel ağırlığı omuriliğe biner. Bunların yanında sigara bağımlılığı, vücudun kapasitesinin üzerinde ağır kaldırma ya da itme ve mesleki duruş bozuklukları bel fıtığı riskini arttırmaktadır.

Bel fıtığından şüphelenen kişiler ağrıları dindirmek için genellikle bel fıtığına ne iyi gelir konusunda yapılan çalışmaları inceler ve ev ortamında uygulayarak çare bulmaya çalışır. Bel fıtığına ne iyi gelir madde madde yazalım;

Bel fıtığına ne iyi gelir
Bel fıtığına ne iyi gelir

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı riski bulunan durumlarda öncelikle cerrahi tedavi gerekip gerekmediğinin belirlenmesi için doktora başvurulmalıdır. Onun tavsiyelerine uyulmalı, söylenenler harfiyen yerine getirilmelidir. Fizik tedavi önerilmişse gün aksatmadan devam edilmelidir. Yine de bel fıtığına ne iyi gelir konusunda tecrübelerden yararlanmak isteyenler için aşağıdaki öneriler yeterlidir;

  • Öncelikle bel fıtığından korunmak için el, kol, diz ve bel egzersizleri yapılmalı ve vücut kasları geliştirilmelidir.
  • Bel ağrılarının başladığı andan itibaren yorucu aktiviteler bırakılmalı, iş ve eğitimden izin alınarak dinlenilmelidir.
  • Taze kozalağı kaynatılıp ağrılar geçinceye kadar günde bir kez içilmelidir. Kaynama süresi için 10 dakika yeterlidir. Karışımın acı olması halinde daha rahat içmek için tatlandırıcı katılabilir.
  • Defneyaprağının kaynatılması ile oluşan çayın içilmesi de bel fıtığına karşı etkilidir. 10 gramın 5 dakika boyunca kaynatılması yeterlidir. Ancak iki bardaktan fazla içilmemelidir.
  • Bel fıtığına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından birisi kaynatılan lahana yapraklarının ağrılı bölgeye ve bele sarılması bel fıtığının ağrılarını azaltır.
  • Sıcak tu torbası ya da ısıtılmış bir bezin arılı bölgeye sarılması da ağrının hafiflemesini sağlar.
  • Bel fıtığına ne iyi gelir sorusunun cevabı; Hint yağı ya da Hindistan cevizi yağı ile bele ve ağrının ulaştığı alanlara masaj yapmak ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Vücudun genel anlamda rahatlamasını sağlayan papatya çayını içmek de bel fıtığının evdeki tedavileri arasındadır.

Burada sunmuş olduğumuz bilgiler asla ve asla doktor teşhisin yerini tutmaz ve reçete niteliği taşımaz. Mutlaka önce doktora başvurmanızı öneririz. Aksi durumda oluşacak yan etkilerde sitemiz sorumlu değildir bilginize.

Bel fıtığına ne iyi gelir adlı çalışmamız burada sona ermiştir, geçmiş olsun dileklerimizle.

Okumanızı Öneririz;  Gribe Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu